Windows 10

Windows 10

2. září 2016 v 18:23 | Jack Godman

Windows 10


Už je to více jak rok, co společnost Microsoft přišla s revolučním operačním systémem Windows 10. Microsoft přišel s revoluční myšlenkou, nabídnout všem uživatelům starších systémů plnohodnotný upgrade naprosto zadarmo. A dokonce i pro pirátské verze. No, kampaň, ve které byl nový produkt spíše vnucen, než nabídnut, skončila koncem srpna. A právě proto, že se již W10 nějaký ten čas nabízejí, se dá konečně objektivně zhodnotit, jak je to vlastně s těmi mýty, které se okolo tohoto produktu celý rok šířili.

Co je zadarmo, je dobré
Hlavní myšlenka distribuce Windows 10, byla nabídnout ji uživatelům zdarma. Upgrade z Vist, Sedmiček nebo Osmiček byla prostě nabídnuta a uživatel měl celý rok na to, si tento upgrade vyzkoušet. Proč to ale Microsoft udělal?
Ano, bylo by velmi milé, kdyby si Bill Gates, po letech které strávil v žebříčku nejbohatších lidí světa, prostě řekl, že už si vydělal dost na několik životů, včetně domu na měsíci, a tak může konečně lidem rozdávat své produkty zadarmo. Sice se tím trochu sníží hodnota společnosti, ale co na tom. I tak bude Windows stále bezkonkurenční operační systém.
Bylo by také milé, kdybych žili ve světě plné sladkostí, kde by se splnilo každé přání. Jenže takhle svět nefunguje a miliardová společnost jakou je Microsoft, už vůbec ne. Zvláště pak, když divize Nokia Lumia byla jednoznačně propadák.
A tím největším lákadlem byla možnost přejít z pirátských Windows na plně legální W10. Předpokládejme, že jste za Windows nikdy nezaplatili ani korunu a teď máte možnost mít jejich produkt legálně a zdarma.

Bez kompromisů
Než se zaměřím na to, proč k takhle šílenému kroku Microsoft vlastně přistoupil, je potřeba si trochu ujasnit předchozí rok, kdy Microsoft nabízel W10 skrze aktualizace.
To co začalo jako nevinná distribuce se svobodným rozhodnutím, se rázem změnilo v něco zcela jiného. Na začátku to byla jen ikonka a informace, že má uživatel 1 rok k přechodu na W10 zdarma. Nevychytaný, plný chyb, ale zdarma. To ještě nebyli lidé na tolik oblbnutí, aby upgrade udělali.
Jenže jak šel čas, přistoupil Microsoft k poněkud tvrdší taktice. Ikonka se změnila v otravné vyskakovací okno a v aktualizacích se začala objevovat možnost si stáhnout instalaci W10. Na tohle už někteří slyšeli. Ale celkově se nechytlo tolik uživatelů.
No a jak se blížil konec možného přechodu, Microsoft ještě více přitvrdil. W10 se začali stahovat automaticky v rámci běžných aktualizací, aniž by to uživatel chtěl. Z vyskakovacího okna se stalo tlačítko, jehož stisknutí zahájilo instalaci W10. Nemluvě o tom, že poslední dny byl produkt vyloženě vnucen, jako kdyby si Microsoft nepřipouštěl, že může existovat člověk, který o tento upgrade nemá zájem.
Pokud jste upgrade minuli, tak nezoufejte. I když oficiálně Microsoft upgrade zdarma zrušil na konci července, stále je možné jej získat. Ať už ze stránek Microsoftu, nebo si stáhnout instalaci kdekoli jinde. Nakonec, v současné době neexistují pirátské W10.

Jádro pudla
Když W10 vyšli jako Preview verze, ukázalo se, že spousta funkcí je ve své podstatě špionážním virem. Problémem bylo, že u předvydané verze se tak nějak počítalo s tím, že W10 budou na každém kroku monitorovány, neboť Microsoft stále dolaďoval finální verzi.
Ano po vydání oficiální verze skutečně ubylo aplikací, které odesílali uživatelská data. Ale neeliminovali je. Základem W10 totiž není jejich distribuce, ale jejich vývojářská forma. Ty důležité věci totiž ve W10 nikdy nevypnete. Automatické aktualizace se tak instalují bez ohledu na to, jestli je uživatel chce nebo ne. Aktualizace se sice dají upozadit, díky funkci msconfig, ale také je neeliminují.

Souboj titánů
Jaký je vlastně hlavní rozdíl mezi dřívějšími Windows a těmi novými? Starší Windows, jako byli sedmičky, nebyli vyvíjeni s ohledem na zájmy Microsoftu. Tedy byli, ale ne tak, jak se může zdát. Windows 7 totiž stále ještě neměl plnou kontrolu nad uživatelskými daty. To vedlo k tomu, že se velmi brzy začali šířit nelegální cracknuté Windows. Stejně jako u dřívějších XP, i tady byla instalace volná bez nutnosti vlastnit licenci. Sice to bylo na úkor aktualizací, ale tehdy ještě tolik hrozeb neexistovalo.
Jak se postupně Windows 7 vyvíjel, vyvíjeli se i možnosti a nástroje pro pirátské verze. Brzy se tak dali stahovat a instalovat aktualizace a dokonce i zrušit jakoukoli špionážní aktivitu ze strany Microsoftu. Velmi brzy se tak stalo to, že ve W7 nebylo možné pro Microsoft rozpoznat, zda se jedná o legální systém, či nikoli. Bod pro piráty.
Tuhle situaci měli změnit W8, ale byli uživatelsky tak nepřijatelné, že se od nich mnoho uživatelů raději vracelo k W7. To byl pro Microsoft poměrně problém, protože pokud chtěli mít systém pod kontrolou, nemohli dovolit, aby se uživatelé vraceli k W7. Chybu částečně napravili s příchodem W8.1, ale příliš pozdě a pro příliš malý okruh uživatelů. U W8 museli zůstat lidé, kteří se v systémech nevyznali, nebo měli uzamčený boot v UEFI bez možnosti změny.
A tak přišel Microsoft s radikálním řešením. Technicky vyspělejšími sedmičkami, free distribucí pro všechny, ale možností mít celý systém plně pod kontrolou. Ano, tak se zrodili W10.

Já tě vidím
No, zní to možná krapet přehnaně a ono to možná i krapet přehnané je. Otázkou je, proč by Microsoft vlastně nabízel Windows, které každý krok monitorují? V Orwellově díle 1984 by to jistě byl jistě převratný způsob, jak mít nad lidmi kontrolu. Ale Microsoft se potýká s více problémy. Informace, byť sebecennější, nemůže jen tak použít proti uživatelům, zvláště pak, když jednotliví uživatelé vždy podléhají zákonům země, ve kterých systém používají.
Předně si musíte uvědomit, že cílem každé společnosti a každého podnikatele je výdělek. Pokud je některá z divizí ztrátová, postrádá smysl do ní nadále investovat. W10 tedy musí být ziskový a to i přes skutečnost, že byl drtivé většině lidí nabídnut zdarma.

Počítač pokladů
Abyste se v tom neztratili, vezmu to pěkně popořadě. Microsoft dlouhou dobu bojuje proti pirátům. A než piráty odsoudíte, uvědomte si, že piráti nejsou jen lidé, kteří vám pod záminkou lepší bezpečnosti vybílí účet. Pirát je i člověk, který nabídne lidem ke stažení (nebo zhlédnutí) film, který nahraje alba vaší oblíbené komerční skupiny na internet, nebo i člověk, který v zájmu boje za svobodu napadne servery CIA. Ano, tohle všechno jsou piráti, kteří jsou ne jen Microsoftu, ale prakticky všem softwarovým společnostem a Hollywoodským studiím trnem v oku.
Microsoft nezajímá, že si někdo stáhne film nebo program, aniž by za něj zaplatil. Nakonec, to přece trestné není, alespoň ne ve většině zemí světa a pro vlastní účely. Trestné ovšem je tento produkt šířit. Díky schopnostem W10 se dá snadno zjistit, odkud uživatelé data stahují a také snadněji vystopovat, kdo vlastně tuto nelegální činnost provádí. To je vlastně i důvod, proč Microsoft nabízí W10 zdarma i počítačovým pirátům a lidem s nelegálním softwarem.

Prachy na každém rohu
Microsoft tedy nemá pod kontrolou uživatele, ale má pod kontrolou systém a aktualizace. Co z toho vyplývá? Že Microsoft může spolupracovat s jakoukoli jinou společností a kasírovat je za to, že do svých aktualizací zahrnou i software, který má obejít pirátské cracky, které obcházejí původní ochranu daného softwaru. Stejně tak tomu může být v případě filmů. Pokud se zamezí nelegální distribuci filmů na internetu, filmovým studiím se zvednou příjmy a ve výsledku se i propadáky mohou rázem stát výdělečné.
Jak je tedy vidět, příjmy Microsoftu se mohou stát až překvapivě vysoké a to jsem ani zdaleka nezahrnul všechny možnosti, které W10 mají a na kterých Microsoft může vydělávat. Inu, jak se říká, zadarmo ani kuře nehrabe, na tož jedna z největších softwarových společností na světě.

Riziko povolání
Ale jak je to tedy z rizikem W10? Pokud jste běžnými uživateli, kteří si vše poctivě kupují, nestahují si filmy a hudbu z internetu a nejste v kontaktu s hackerskou skupinou, pak pro vás W10 neznamená nic zásadního. Ve své podstatě jste na tom stejně, jako kdybyste byli na W7. Microsoft nezajímá, na jaké porno stránky se denně díváte, komu píšete nebo jaké máte konto v bance. Pokud vám nevadí, že se občas na vaše data koukne někdo, o kom ani nevíte, že existuje, pak vám může být totálně u prdele, jestli W10 máte nebo ne. Na vás si Microsoft nic nevezme a prakticky nezjistí ani nic nového.
No, pokud patříte k opačnému tipu lidí, kterým se za předražené produkty nechce platit a hledají co nejlevnější varianty, mohl by mít W10 už trochu zásadnější vliv. Za předpokladu, že neprovádíte rozsáhlou distribuci tohoto softwaru, nejspíše se nemusíte bát, že by u vašich dveří jednoho dne zazvonila policie a vzala si všechny vaše počítače. Jediné riziko může být, že nechtěně můžete prozradit místa nebo osoby, od kterých stahujete. V krajních případech se pak jednoho dne může stát, že vaše oblíbená hra, nebo aplikace zkrátka nebude už nadále fungovat. Ale jinak jsou W10 pro vás také víceméně neškodné.
A pokud provádíte nelegální činnost, zahrnující porušování autorských práv a děláte to ve velkém, od W10 se raději držte co nejdál. Ale pokud už někdo k takové činnosti přistupuje, pak ho tenhle článek asi nějak moc nepřekvapí a nevyvede z míry.

Windows

Toť vše. Taková je skutečnost o produktu W10. Uvědomte si však, že W10 je i po roce stále v plenkách a teprve teď, když Microsoft přiměl většinu uživatelů k upgradu, se jeho potenciál plně otevírá. Je dost možné, že se v průběhu času ještě některé věci změní, a Microsoft dokonce rozšíří své aktivity o nové možnosti, jak vydělávat i na obyčejných uživatelích. Rozhodně ale věřte tomu, že Microsoft není a nikdy nebyl na distribuci W10 zdarma škodný.
 
 

Reklama