Vzorce lidského chování

Vzorce lidského chování

7. dubna 2015 v 13:50 | Jack Godman

Vzorce lidského chování


Mnoho lidí na světě věří, že každý člověk je unikátní a že na něj nelze aplikovat žádný všeobecný vzorec, který by určil jasný vývoj budoucí povahy. To však není tak úplně pravda. Ano, každý člověk je unikátní, ale jsou určité vlivy, které způsobují, že lidé často končí s podobnou budoucností.

Zvířecí instinkt
Přes to, že jsme lidé a přes to, že je náš mozek nadřazen nad našimi pudy, máme v sobě stejně jako mnoho jiných forem života na naší planetě instinkt. Stejně jako pes dokáže číst emoce ze svého pána, stejně jako dokáže srnka v lese vytušit nebezpečí, tak lidé dokáží vycítit povahu druhého člověka už při prvním setkání. Bohužel, vlivem moderní doby a nové společnosti jsme se více začali spoléhat na nepřirozený řád moderní civilizace. Necháváme se tak ovládat emocemi a pudy, které tento instinkt potlačují, nebo úplně eliminují.
Není to však tak jednoduché a jenom samotné uvědomění tohoto instinktu nezmění stovky let, které vedli k degeneraci našich nejlepších vlastností.

Problémy nechodí samy
První a zároveň nejsložitější je aplikace na vztahy a vztahovou kontinuitu. Stalo se Vám někdy, že jste několikrát po sobě narazili na partnera, který byl pro vztah naprosto nepoužitelný? Řekli jste si někdy, že máte nejspíše smůlu na partnery? Myslíte si, že chyba je v partnerech, které jste poznali?
Omyl, chyba není na straně nevhodných partnerů, ale na naší straně. Je potřeba si vždy uvědomit konkrétní vzorec chování pro potencionálního člověka. Lidé se nemění, takže lze celkem s přehledem určit budoucnost s tímto partnerem.
Zjednodušeně řečeno, pokud si najdete alkoholika, pak nemůžete být překvapeni, když alkoholismus začne být překážkou. Stejně tak, když získáte někoho tím, že podvedl partnera, pak je velmi pravděpodobné, že se to bude opakovat i u Vás. Zkrátka nemůžete naivně věřit, že se povaha člověka změní jen kvůli Vám.
Problém je v tom, že nevyužíváme racionální myšlení a necháváme se strhnout emocemi - zamilovaností. To nám znemožní si včas uvědomit, co nás čeká. Zde jsou důvody, proč děláme to, co děláme, i když je to špatně:

Přitahuje nás konkrétní typ lidí - Toto je první a nejčastější problém. Zdá se, že partneři, které jsme měli, byli vždycky skoro stejní. Vztah vždycky skončil špatně a člověk začne ztrácet naději, že najde toho pravého. Věřte však, že pokud se tato situace opakuje, není problém v protějšcích, ale v nás samotných. A to pro to, že tenhle typ lidí nám zkrátka přijde přitažlivý (tedy alespoň na začátku). Možnost, jak se vymanit z tohoto stereotypu je, ignorovat chemii mozku a začít hledat partnera rozumem.
Závislost - Věříte, že závislost je dobrá vlastnost? Špatně. Závislost je nebezpečná vlastnost. Alkoholismus je velmi složitá věc a každý psychiatr Vám řekne, že šance na vyléčení je prakticky nulová. Gamblerství? Skončíte bez peněz a na ulici. Drogy? Čeká Vás spousta těžkých chvil, které nakonec vedou k nevyhnutelnému. Citová závislost? Vede k chronické žárlivosti, fyzickému násilí, omezování. Všechny tyto vlastnosti jsou hrozbou pro vztah i pro Vás samotné. Pokud některou z těchto vlastností zpozorujete na svém partnerovi, utečte, dokud je čas. Rozhodně si nemyslete, že se to někdy zlepší.
Láska k majetku - V posledních dobách se velmi rozrůstá trend, praktikovaný převážně mladými dívkami. Snaha najít si zajištěného sympatického muže nemusí být vždy spojena jen s tzv. Zlatokopkou. I jiné dívky touží po jistotě, kterou jim může dát pouze starší muž, s penězi a majetkem. Je však láska opravdová, nebo se lidé upínají jen na hmotné zajištění?
Tato skupina lidí se složitá, ale téměř vždy končí stejně. Rozchod, rozvod, majetkové vypořádání. Ženy totiž touží po jistotě. Po zázemí, ve kterém by mohli založit rodiny. A starší zajištění muži zase naopak hledají mladé dívky, které by byly jejich ozdobou. Není to však láska a nikdy ani nebude. Rozchod je v takovém případě nevyhnutelný a to za předpokladu, že se ho pokusíte udržet i 10 let. Často se také setkávám s případy, kdy mladá dívka touží založit rodinu, zatím co starší muž ji nechce, nebo má děti z předchozích vztahů a další neplánuje. Opět však platí, že láska nemůže existovat na hmotném zajištění, takže i když si budete sebevíc nalhávat, že partnera milujete, bude to vždy majetek vs. Život.
Alfasamci - Další kapitolou je tzv. alfasamci nebo alfasamice, vycházející z přírodního výběru. Tedy teorií, na kterou poukázal Charles Darwin. Alfasamec vždy přitahuje všechny alfasamice z okolí. Určitě si pamatujete ze školy kluka nebo holku, kterého by chtěl mít téměř každý. A v dospělosti to samozřejmě není jiné. Procházíte se po ulici a najednou váš očaruje překrásná žena. Nemůžete z ní spustit oči a její křivky. Nebo naopak, ženy potkají muže, ze kterého vyzařuje testosteron na míle daleko. Nikdo nemůže popírat, že sex s takovýmto protějškem jistě bude celoživotním zážitkem. Jenže co pak? Alfy nejsou a nikdy nebudou domácím typem a všechny naivní způsoby, jak si tohoto partnera udržet skončí neúspěšně. Tenhle typ lidí není na trvalý vztah. Jejich cílem je vystřídat co nejvíce partnerů a tak ať se Vám může zdát zprvu sebevíc, že jste pro něj středem vesmíru, věřte, že za pár měsíců tu bude zase někdo jiný. Pokud se nezvládnete smířit s reálným dopadem a nejste schopni brát tento vztah pouze jako úlet, pak se takovému typu lidí raději vyhněte obloukem.
Žena, muž a milenka - Říká se, že všichni skvělí muži jsou už zadaní a tak když žena narazí na skvělého, inteligentního muže, který je ženatý, nabízí se jistá možnost, že by žena zvládla ukrást muže jeho manželce. Pokud však nejste manipulativní mrcha, která má za cíl rozvrátit jeho rodinu, pak se ani v tomto případě nedočkáte happy endu. Za prvé je potřeba si uvědomit, že pokud není věrný své ženě, nebude v budoucnu věrný ani Vám. Za druhé, sliby o rozvodu končí v 99% jen u slibů. Pokud má děti, nebo je závislý na majetku se ženou, pak věřte, že se nikdy nerozvede a že vy budete vždy ta druhá.
Usedlíci, snílci - Chcete mít jistotu, že vaše žena nebo muž bude doma, když přijdete z práce? Tito lidé jsou sázkou na jistotu. Budou nejspíše vhodnými otci, či matkami, budou Vám věrní a budou Vám i naslouchat. Ale, i tato skupina má své proti. Velmi často se stává, že vztahy s těmito lidmi upadnou do stereotypu, který zkrátka začne nudit. Z hledání dobrodružství se tak rázem může stát nevěra, která Váš vztah zničí a to i přes to, že svého partnera milujete a nechcete bez něj být, neboť takhle dobrého otce a manžela už asi znovu nepotkáte. Tohle je boj emoce vs. inteligence. Nevěra Váš vtah opravdu zničí, ale stereotyp ve vztahu ničí jen Vás. Co z toho si vyberete? Cílem úspěchu je snaha pracovat na sobě a na Vašem vztahu. Pokud to zvládnete, můžete se dočkat i skutečné lásky. V opačném případě Vás téměř jistě čeká rozvod.
Zlatokopky - Může se na venek zdát, že tenhle typ žen je stejný jako v lásce k majetku, ale není to tak úplně pravda. Zlatokopky jsou specifická skupina žen, která se vyžívá v psychické manipulaci. Chtějí mít vše přesně tak, jak si to představují. Nenápadnou manipulací se snaží docílit svého a to většinou bývá odříznutí od všech přátel, rodiny nebo dalších lidí. Zlatokopka musí mít muže jen pro sebe. Jejím cílem jsou naivní hmotně zajištění muži. Převychování muže probíhá formou cukr a bič. Pokud muž udělá něco správně, je odměněn sexem, pokud udělá něco špatně, je mu sex odepřen, dokud nezajistí nápravu. Pokud si nátlaku ze strany ženy všimnete hned na začátku, utečte tak daleko, jak to jen jde. Pokud si toho všimnete pozdě, modlete se, aby to nemělo pro vaši budoucnost fatální následky. Více se o tomto typu žen dočtete v rubrice Zlatokopky.
Bez emocí - Empatie je ve vztahu důležitá. Velká empatie může vést k tomu, že před partnerem nic neutajíte. Na druhou stranu, jsou i lidé, kteří jsou buď citově nestabilní, nebo bez silných citových projevů. U těchto lidí nebudete nikdy vědět, na čem jste, protože nebudou schopni projevit city. Často se jedná o výchovu rodičů, nebo problémy v rodině. Není to však fatální problém. Je možné na něm pracovat a vyřešit ho, buď s profesionální pomocí, nebo s nutnou dávkou trpělivosti a snahy. Nečekejte však, že vám bude skládat básně a každý den říkat, jak moc Vás miluje. Často se slůvka miluji tě z úst tohoto člověka nikdy nedočkáte.
Zvrácený výběr - Viděli jste Hollywoodské filmy? Jejich herce a herečky? Chtěli byste se zamilovat do upíra ze ságy stmívání? Pak mám pro Vás špatnou zprávu. Tenhle typ lidí neexistuje. Je to pouze fikce, která nám dává pocit, že i v reálu se mohou naše fantasie splnit. Jenže to je velký omyl. Skutečný herec dává sice do hraní svůj um, ale jinak je to obyčejný člověk, se svými špatnými i dobrými stránkami. Snaha získat metrosexuála, nebo jím být, je obvykle odrazem nedospělosti, nebo kompenzace ve směru, který se dotyčnému nedostává. Stejně jako u alfasamců, je fajn se svým krásným partnerem pochlubit. Konec konců, budou mi ho závidět všichni. Ale nic víc v tom není a nikdy nebude.
Manipulátoři - Unikátní typ lidí, kteří žijí z možnosti ovládat svého partnera. Není to o dominanci, ale o potlačení jejich vůle se samostatně rozhodnout. Tento typ lidí je jak mezi muži, tak mezi ženami. Poměrově je na tom mužská i ženská populace stejně, jen se často tvrdí, že žen je víc. Většinou to však vychází ze zařazení zlatokopek do této kategorie.
Pro manipulátora je člověk pouze věcí, kterou vlastní. Svobodná vůle je v těchto případech na obtíž a tak se snaží jakýkoli odpor potlačit a to buď psychickou manipulací, nebo fyzickou, případně kombinací. Manipulátoři se často vybírají partnery, podle síly osobnosti a psychické odolnosti. Čím je člověk slabší, tím je snazší kořistí. Díky této manipulaci partner ztratí jakoukoli schopnost samostatného jednání a případný strach pak jen umocní bezmoc ve vztahu. Lidé v manipulativním vztahu končí velmi špatně, neboť jim negativní emoce znemožňuje partnera opustit. Rodina i přátelé už obvykle bývají odříznuti od kořisti. V takovém případě vždy doporučuji vyhledat odbornou pomoc.


Vzorů je více, ale bývají už spíše kombinací těchto základních. Samozřejmě, že mnoho lidí by chtělo mít partnera složeného pouze z kladných vlastností těchto vzorů. Jenže to je utopie, která se nikdy nesplní. Měli bychom si uvědomit, co od života chceme a podle toho si vybírat partnera. Nikdy však nečekejte, že vztah bude dlouhodobě fungovat bez tvrdé práce od obou partnerů. A pokud si říkáte, že máte smůlu na partnery, pak je nejvyšší čas změnit způsob hledání.
 
 

Reklama