Trable s Ex

Sex s Ex

23. dubna 2016 v 22:33 | Jack Godman

Sex s Ex


Situace, kterou každý určitě dobře zná. Partner, který se ze stavu současnosti přesune do minulosti, se nazývá ex. Jenže, co když se některé věci tak úplně nepodaří a minulost nezůstane pouhou vzpomínkou a formou zkušenosti? Obvykle to způsobí více škody než užitku, ale vezmeme to pěkně popořadě.

Konec
Důvodů, proč se partneři rozcházejí je mnoho. Snad všechno, co je možné využít, jako důvod k rozchodu, už někdo někdy použil. Rozchod znamená konec, ale často i nový začátek, nové příležitosti. Při rozchodech nastává fáze plná emocí a sentimentu.

Když oheň plápolá
Bohužel, rozchod neznamená vždy konec, respektive nemusí být tak vždy pochopen, nebo přijat. Po rozchodu nebo rozvodu je přítomno mnoho emocí, mezi nimiž může být vztek, strach, prázdnota, žárlivost, láska, vášeň, atd. Emoce vycházející obvykle z duševní prázdnoty, nebo potřeby se citově angažovat, mohou dost často způsobit vážné komplikace, jako je stalking, vyhrožování, vydírání nebo jiné způsoby fyzické či psychické manipulace. Zbavit se někoho takového bývá velmi obtížné a zásah policie nebývá nějak neobvyklý.
Tohle je jeden z extrémních případů, čeho se může člověk dočkat od ex, když neodhadne dobrou chvíli pro ukončení vztahu. Ale má jednu výhodu, po tomhle se svým ex už asi nebudete chtít dál bavit.

Minulá přítomnost
Jenže co když se jedná o zcela opačný stav, kdy jste se rozhodli vztah ukončit z rozumných důvodů, v rozumnou chvíli a za rozumných okolností? Na první pohled se zdá být všechno v pořádku a není problém se i nadále se svým ex vídat a bavit se. Možná to tak nevypadá, ale jedná se také o extrém, který značně naruší funkci dalších vztahů. A je to přesně tak, jak to zní ;) Lidé nedělají nic, k čemu nemají motivaci. Komunikace s ex tedy musí být pro člověka přínosná. Zpravidla jsou to city, které stále k ex stále existují a které podvědomě člověk stále udržuje. Možná se s ex jednou za čas vyspíte, když zrovna nikoho nemáte. Ale tohle je přesně ten druh smýšlení, který Vás udržuje stále ve stejném bodě a nedovolí se pohnout. City totiž nedovolí komunikaci přetnout, ale realita Vám nedovolí vytvořit funkční vztah. Jedná se o případy citové závislosti a je to stejné, jako s jakoukoli jinou závislostí. Pomoci může silná vůle, ale také terapie, případně se postupně pokoušet odpoutat a strávit nějakou dobu sami. Rozhodně nečekejte, že svou závislost prostě přesunete na někoho nového. Takhle to nefunguje, a pokud neukončíte city a komunikaci se svým ex, nebudete schopni plnohodnotného funkčního vztahu.

Pálení domů
Ano, kolik lidí si asi při rozvodu řeklo, že aby ex nedostal nic z baráku, tak je lepší ho spálit :D Horší je, že někteří jedinci nezůstali pouze u teorie...
V praxi je jakýkoli druh kontaktu s ex problémem. Jednoduché řešení je tzv. pálení mostů. Tedy razantně omezit nebo úplně přetrhnout jakékoli kontakty bezprostředně po ukončení vztahu. Je to současně nejjednodušší a také nejsložitější možnost. Nejjednodušší, protože se dají celkem rychle izolovat city k ex. Nejsložitější proto, že pokud došlo k citové závislosti, budete s tím bojovat daleko více, než s myšlenkou přestat kouřit :)

Rozvedený se závazky
Asi největší otázka zazní od mužů a případu, když už se svou nastávající ex máte děti. Předstíraná smrt Vás nezachrání a navíc, jsou i otcové, kteří své děti milují. Roky vzpomínek také nevymažete přes noc, pokud nejste Jim Carrey :)
Zastávám názor, že děti jsou v rozchodech (rozvodech) oběťmi, leč nevyhnutelnými. Ovšem omezit komunikaci s ex neznamená omezit kontakt s dětmi. Bohužel, tyhle problémy jsou značně individuální a nelze vytvořit jednotný vzorec, jak postupovat.
Navždy si ovšem vryjte do paměti dva sociální zákony:
1) Každá akce vyvolává reakci.
2) Minulost vždy ovlivňuje budoucnost.

Jako hodinky
Nelze se tedy bavit s ex, aniž by to nějak ovlivnilo budoucí vztahy. I kdyby Vaše emoce opravdu vychladli a nic jste ke svým ex necítili (jaká by pak byla potřeba se s dotyčným bavit), můžete to stejné říci i o svém protějšku? A můžete říci, že Váš nebo Vaše ex nemá zájem třeba jen ze žárlivosti váš nový vztah ukončit? Pokud je to možné, palte mosty se svými bývalými, ušetříte si spoustu problémů do budoucna.
 
 

Reklama