Seznamky

Seznamky

21. března 2015 v 20:58 | Jack Godman

Seznamky


Tentokrát bych se chtěl zaměřit na, dnes už velmi rozšířený, způsob seznamování. Seznamky jsou některými lidmi zavrhovány, jinými jsou chváleny. Možná jste slyšeli, že v dřívějších generacích bylo seznamování jednodušší. To ale není tak úplně pravda. Ano, dříve lidé využívali především osobní kontakty a více spolu mluvily. Jenže na druhou stranu, neměli tak široký rozhled a možnosti, které nám moderní doba poskytuje. Takže v jádru se nedá mluvit o tom, že by seznamování dnes bylo složitější, jen jsme si zvykli na jinou formu komunikace, případně na jiný způsob smýšlení o partnerovi.

Tohle není charita
Co je však potřeba si uvědomit je skutečnost, že náš svět není charita. A jednoho šlechetného dárce mohou nahradit dva sobci, kteří se snaží si nahrabat co nejvíce. Pravda je však taková, že od počátku naší ekonomiky se lidé snaží zajistit z investic co nejvyšší příjem. A prostředkem příjmu jsou už stovky let peníze.
Možná se divíte, proč zavádím téma do těchto sfér, když láska obvykle není přímo spojená s penězi. Jenže v případě seznamek je to trochu složitější. Dnes se mnoha nezávislých seznamek nedočkáme a tak mnoho společností rozšiřuje své portfolia na sociální vazby a komunikace.

Rychle a snadno
Když si otevřete nějakou stránku, občas na Vás vybafne reklama poukazující na snadné a rychlé seznámení. A to ne jen v oblasti běžných sociálních komunikací, ale také v oblastech erotiky. Nabízí snadné a rychlé seznámení s ideálním protějškem. A po pravdě, mnoho lidí je dnes buď nezadaných, nebo nejsou v současném vztahu spokojeni a tak je reklama cílená na velkou část naší populace.
Ať už jste někdy na nějakou seznamku klikli, třeba pouze ze zvědavosti, nejspíš Vám stránky začali nabízet rychlou a bezplatnou registraci. A když už jste se odhodlali vyplnit své údaje a zkusit se podívat, jak to vlastně v reálu funguje, mohli jste zjistit, že dotyčná seznamka vlastně tak úplně zadarmo není.

Zadarmo ani kuře…
Stránky většinou nabízí své služby rozdělené na několik služeb. Tou první je služba, která je skutečně zadarmo, ale v praxi zjistíte, že vlastně skoro nic nemůžete udělat. Protože všechny pokročilejší služby, které mohou vést k seznámení, je nutné si zaplatit. Zadarmo se tak maximálně můžete podívat na profily lidí, kteří jsou na seznamce zaregistrováni, případně si přečíst, že o Vás má někdo zájem, ale žádný kontakt se nekoná a když už, pak je to jen pár zpráv na to, abyste si mohli vyzkoušet, jak daná služba funguje.
Problém není ani tak s placením, jako spíše s tím, jaké částky si chtějí za své služby. Ceny za služby se pohybují od stovek do závratných tisícových sum, které však nezajistí seznámení a obvykle jsou tyto služby omezeny dobou, případně počtem elektronické měny.

Seznamka, aneb jak se neseznámit
Lidé, kteří do seznamky vkládají své měsíční příjmy a úsilí, mohou od seznamek očekávat více, než co od nich dostanou. Odpovídají tomu i obchodní podmínky většiny seznamek. V těch společnosti jasně uvádějí, že nenesou odpovědnost za to, když za své peníze nenajdete toho pravého. S tím souvisí i další věc, kterou se společnosti zbavují odpovědnosti v rámci vrácení peněz, pokud nebudete se službami spokojeni. Co víc, tímhle seznamky nekončí, ale pokračují dále v tom, že si vyhrazují právo na to, aby na seznamkách byli osoby třetích stran. Tedy osoby, které se mohou tvářit jako jeden z uživatelů, hledajících to co vy. V obchodních podmínkách je však tato služba nazvaná jako služba za účelem pobavení. Takže zatím co Vy marně doufáte, že najdete spřízněnou duši, někdo na druhém konci republiky Vám píše jen tak pro zábavu.
V praxi je to však mnohem drsnější. Jedná se totiž o úmyslně najaté lidi, tzv. surfaře, kteří mají za úkol Vás přimět k tomu, abyste si připadali žádanější a měli větší důvod k placenému členství.

Tajemství úspěšného byznysu
Jak jsem psal na začátku, většina společností využívá seznamky pouze jako vedlejší aktivitu, tedy vedlejší zdroj příjmů. I když návratnost proti výdajům je v případě internetových služeb typu seznamky nesrovnatelná. Na druhou stranu, zaplacení jednoho nebo dvou tisíc za životního partnera je pro mnoho z nás zanedbatelná částka.
Jenže právě tady narážíme na druhý problém. Každá investice se dělá z důvodů její návratnosti a následnému zisku. Pro to, aby firma měla zisk trvalý, musí se služby nabízet znovu a znovu a musí být někdo, kdo za ně znovu a znovu zaplatí. Pokud by seznamky měli úspěšnost, byl by to ekonomický nesmysl, a jak jsem psal na začátku, svět není charita.
Co to ale znamená v praxi? To že svého partnera vlastně na placených seznamkách nenajdeme. Respektive, šance na jeho nalezení je opravdu malá. Pro firmu je vždy nutné, aby byla služba výdělečná. Nebo si myslíte, že by zaměstnavatel zaměstnával zaměstnance, kdyby byl zaměstnanec pro firmu ztrátový?

Jak to funguje
Úspěšnost seznamek Vám nikdo nezaručí. Ale veškeré předsudky ohledně rizik seznamek jsou také mylné. Pokud nebereme v úvahu mladistvé mladší 15 let, pak je riziko úplně stejně velké jako v případě reálného seznámení. Pokud si myslíte, že na internetu jsou úchylci, pak věřte, že na ulici jsou vrazi, zloději, násilníci i šílení řidiči. A nic z toho, co uděláte, nemůže člověka nikdy ochránit proti všem možným nástrahám. Je tedy nutné být na pozoru ne jen při seznamování na internetu, ale i v případě, že si chcete zaběhat v parku, projít se po městě nebo jdete pouze vyvenčit svého domácího mazlíčka. Soustředit se pouze na jednu možnou hrozbu, kterou představují elektronické sociální vazby je nesmysl.

Normální seznamka
Nejde přesně říct, kolik lidí se úspěšně na internetu seznámilo, ale málo jich zřejmě nebude. Buďte každopádně opatrní a vždy si přečtěte obchodní podmínky, které každá seznamka musí mít. V nich se totiž často dočtete ty nejrafinovanější způsoby, jak z lidí tahat peníze. Hlavním problémem jsou seznamky, které vyžadují pravidelné platby. Je totiž ekonomickým nesmyslem, aby firma vydělala pouze na jediné zakázce.
Další seznamky jsou s jednorázovým poplatkem. Tyto seznamky jsou sice taktéž placené, ale oproti pravidelným platbám zde zaplatíte jednou a napořád. Pokud si seznamky neúčtují horentní sumy, pak se dá mluvit o reálně fungující seznamce. Ovšem pamatujte, že placené seznamky budou mít vždy mnohem méně uživatelů. Ale za to více těch, kteří mají za cíl se skutečně seznámit.
Posledním typem jsou bezplatné. Jinak řečeno, žádné omezení, žádné poplatky, maximálně jen dobrovolné platby, která Vám otevírají speciální možnosti, ovšem bez kterých je i tak možné služby využívat. Dobrou zprávou u těchto seznamek je četnost uživatelů. Co je zadarmo, to je dobré. Na druhou stranu, mnoho z těchto uživatelů je na seznamkách jen ze zábavy nebo ze zvědavosti. Tito lidé se buď reálně seznámit nechtějí, nebo se snaží najít dokonalého partnera, který vlastně neexistuje.

Na konec lze říci, že seznamky s jednorázovou platbou mají největší šanci na úspěch. Když už lidé za něco zaplatí, pak mají obvykle důvod očekávat výsledek. Je zde tedy nejpravděpodobnější seznámení. Na druhou stranu, nečekejte, že na seznamce najdete úžasného partnera, se kterým bude život procházka růžovou zahradou. Ale o tom až někdy příště.
 
 

Reklama