Dokonalý sex

Dokonalý sex

27. června 2016 v 17:00 | Jack Godman

Dokonalý sex


Žijeme v době, kdy naše civilizace dokázala obejít podmínku, stanovenou naší přírodou. Sex tedy není už nutně spojován s reprodukcí, i když velmi často k tomuto cíli vede. A díky širšímu spektru sexuálních praktik a možností za život vyzkoušet více partnerů, se dostáváme k hodnocení našich vlastních sexuálních zkušeností. Špatný sex, či skvělý sex? Co je vlastně tou hranicí která nám dává poznat nezapomenutelný zážitek od toho příšerného? Pojďme se na to podívat blíže.

Bez antikoncepce ani ránu
Když opomeneme neustále se zvyšující riziko pohlavních nemocí, je to hlavně zásluha antikoncepce, že si můžeme dovolit mít sexuální styk s neomezeným počtem partnerů. Dnes se již nabízí spousta druhů antikoncepce, při čemž nakonec stejně jen jediný chrání před šířením pohlavních nemocí - prezervativ neboli kondom.

Fyzika a psychika
Ovšem, není mým cílem radit v oblasti bezpečného sexu. Rizika si musí každý zvážit sám. My se však teď podíváme trochu blíže na to, co dělá sex sexem.
Základním faktorem, který je znám ze zkušeností, je fyzická stimulace erotogenních míst. Ať už se jedná o masturbaci, orální sex či běžnou formu aktu, vychází ze stimulace velmi citlivých nervových zakončení. K tomuto prožitku pomáhá zvýšené prokrvení dané erotogenní části. To přináší pocit příjemné euforie. Jenže právě tady se nachází zrada. Erotogenní zóny pouze stimulují nervová zakončení. Samotné vyhodnocení a následné zpracování tohoto impulsu probíhá v mozku. Mozek je tedy tím, kdo nám určuje, co a jak moc je pro nás příjemné. Výsledný jev, tedy orgasmus, není fyzickou následkem stimulace, ale psychickým důsledkem.

Jak to chtěla příroda
Dobrá, takže orgasmus probíhá v našem mozku. A rozhodně to není žádná novinka. Orgasmy znali naši předkové už velmi, velmi dávno.
Sex neboli vášeň, je forma instinktu, který v lidech zůstává i po tisíci letech prakticky beze změny. Kombinace hormonů a feromonů vytváří chemickou reakci v našem mozku, který zadává našemu tělu podnět k páření. Neovladatelná touha k sexu s partnerkou je vlastně, zjednodušeně řečeno, impuls přírody k reprodukci. Orgasmus pak hraje roli spíše psychickou. U muže má zvýšená hladina hormonů a serotoninu usnadnit a hlavně zajistit, že dojde k ejakulaci, tedy výstřiku. U ženy naopak k částečnému potlačení fyzického obranného systému, aby spermie měla vyšší šanci k tomu, dostat se k vajíčku.
Jenže tohle se změnilo s příchodem antikoncepce. Možnost užít si toho slastného euforického pocitu bez nutnosti toho, aby k početí vůbec došlo. Což vytvořilo zcela nový a samostatný pojem užívaný v partnerských vztazích. Sex je nyní potřebou partnerského vztahu, nikoli jeho finální fází, co by rozšíření genu do další generace.

Proti systému
Ano, fakt, že si můžeme užívat orgasmy i bez trvalých následků je jistě příjemným zpestřením všedních životů. Jenže ne všechno je tak zalité sluncem. Rebelie proti přírodě má i své stinné stránky.
První problém nastává v okamžiku naší dospělosti. Přes to, že naše tělo je plně připraveno k reprodukci, naše psychická stránka to vidí jinak. Proč se zavázat už ve dvaceti k trvalému závazku, jakým je dítě, když si mladí mohou užívat života. Tento přístup však mění myšlení lidí a díky tomu obchází odpovědnost, kterou by jinak tito lidé museli nést. A když už jednou lidé zjistí, že nemusí nést za něco odpovědnost, obvykle ji nést nebudou.
Druhým problémem pak je, že bez nutnosti nést odpovědnost, lidé neuvažují nad svými biologickými možnostmi. Snadno se pak stává, že se u žen po třicátém roku věku ozvou biologické hodiny a nutnost nalézt vhodného partnera dříve než bude úplně pozdě. Jenže ono už ve 30 pozdě být může. Stárnutím a následnými defekty genů už nelze zajistit zdravého potomka. Takhle to rozhodně příroda nebo Bůh nezamýšleli, když stvořili lidi. Více se můžete dočíst v článku Kdy nemít děti.

Žena vs. muž
U mužů i žen mohou být praktikovány různé typy stimulací. Ovšem to hlavní je, že hormony fungují mezi muži a ženy trochu odlišně.
Muži jsou všeobecně známí jako plodní samci. Z praktického hlediska se jejich hormonální hladina pohybuje vždy v určité vyšší úrovni. Je to spojeno i se samotnou produkcí spermií. Pro muže je tedy sex mnohem více fyzickou záležitostí, než pro ženy. Muž je tak prakticky schopen každodenní ejakulace. Muže je také daleko jednodušší vzrušit a připravit k aktu.
Ženy naproti tomu mají daleko stabilnější hladinu pohlavních hormonů (pokud ji nenarušují hormonální antikoncepcí). Nepotřebují každodenní sexuální uspokojení. Daleko více je jejich sexuální život spojen s psychickou vyrovnaností. Paradoxně, psychicky nevyrovnané ženy se dožadují častějšího sexu než ty vyrovnané. Na druhou stranu, ty vyrovnané mají daleko menší dispozice k nevěře.

K dokonalosti
Když víme, že sex je čistě o psychice, pojďme se blíže podívat na to, proč je sex s některými lidmi příjemný a s jinými naopak nepříjemnou zkušeností.
Sex je tedy po fyzické stránce stejný. Plus, mínus záleží pouze na stimulaci erotogenních míst. Takže to co dělá ze sexu konkrétní zážitek je čistě o psychickém rozpoložení jedince. Na to má vliv celá řada faktorů:

Sympatie - První faktor je známkou fyzické přitažlivosti. Jistě není to zásadní pro požitek ze sexu, ale podvědomě se vytváří hormonální hladina, která udává, že styk s touto osobou bude příjemnější a člověk se více uvolní.
Psychické rozpoložení: Tohle je jeden z největších problémů v dlouhodobých vztazích. Stres, únava a spousta podnětů k zamýšlení snižuje produkci hormonů a serotoninu. Bez nich je sex víceméně jen fyzickou povinností, který je vnímán spíše jako nepříjemný prožitek (nakonec, kdo z nás dělá rád to, co musí?).
Vášeň - Přesným opakem je to, čemu říkáme vášeň. Hormony jsou u obou z partnerů na maximu a nutkání na sex je instinktem, kterému se ani jeden nedokáže ubránit. Velmi často bývá právě vášeň důvodem nevěry. Akt může být libovolně dlouhý, ale spíše bývá kratší, přes to je prožitek vždy na tolik intenzivní, že bez ohledu na délku aktu je sex obvykle skvělý.
Stereotyp - Ano, i ten nejlepší sex v nejlepší poloze se po padesáté může jevit jako průměrný nebo podprůměrný. Každý chce občas nějakou změnu a v sexu to platí také. S jedinou praktikou nemůžete partnera nebo partnerku uspokojovat do nekonečna.
Vzrušení - Vzrušení zvyšuje hladinu hormonů a prokrvuje erotogenní zóny. Bohužel, míra vzrušení je z velké míry ovlivněna partnerem. Pokud nás partner dokáže nažhavit, může být sex opravdu skvělý. Míra vzrušení se dá do jisté míry ovlivnit předehrou, ale pokud ani na tomto poli nějak neexcelujete, pak žádné explozivní orgasmy, které by se Vám vryli do paměti, nečekejte.
Averze - Jsou jedinci, kteří si v rámci některé ze životních událostí, vytvořili averzi vůči sexu. Častěji je tento jev spíše posttraumatickou zkušeností u žen. Pro takového jedince bude sex vždy špatný bez ohledu na partnera nebo podmínky. Jedinou možností je zkusit trauma překonat s profesionální pomocí.
Poloha - Různé sexuální praktiky pomáhají zvyšovat hladinu hormonů. Těsnější stimulace může být pro mezek daleko příjemnější a tím pádem může pomoci i k lepšímu vyvrcholení. Mezi ně může patřit i různé druhy praktik, ať už se jedná o BDSM, či jiné. Opět platí, že čím lépe se dotyčný cítí, tím lepší může být výsledek.
Uvolnění - Hlavně pro ženy je daleko důležitější psychické uvolnění. Částečně propojuje psychické rozpoložení a částečně i jiné faktory. Pokud se žena nedokáže správně uvolnit, může být samotný akt nepříjemný až bolestivý. U muže se jedná o poměrně nepříjemnou a ne příliš probírané téma, kterou je erektilní dysfunkce.
Velikost přirození - Téma, které je opředeno mnoha mýty a tajemstvími. Velký penis má nejen větší šanci na získání dokonalé partnerky, ale také na její uspokojení. Usmívající se Bohužel, tohle je opravdu jen mýtus, byť mužské ego napomáhá k tomu, aby si muži mezi sebou mohli poměřovat velikost svého penisu. Skutečnost je taková, že čím větší penis muž má, tím je jeho sexuální život komplikovanější. Ne jen, že pak samotný akt závisí na tom, jak moc se dokáže žena uvolnit, ale i na tom, jak moc se dokáže muž ovládat. Velký penis bývá pro mnoho žen spíše noční můrou, neboť právě extrémně velký penis může z příjemného aktu udělat bolestivé mučení.
Délka aktu - Dalším faktem, který se mezi lidmi šíří, je délka aktu. Čím delší akt tím lepší je výsledek. Bohužel, ani tohle není tak úplně pravdivá informace. Jistě, přečíst si při sexu knihu, nebo se podívat na fotbálek, to ušetří spoustu času. Předehra, jak již jsem psal výše, zvyšuje míru vzrušení a pomáhá tak docílit lepšího pocitu ze samotného sexu. A ta jako taková může dosahovat různých délek. Ovšem délka pohlavního styku už sama o sobě výsledný efekt moc nemění. Jedná se spíše o formu zakončení. Pokud je akt příliš dlouhý, může vést k úpadku vzrušení a poklesu hormonů, snížení prokrvení, atd. Pokud tedy akt trvá příliš dlouho, je to spíše známka začínajícího problému ve vztahu. To stejné lze ovšem říci o krátkosti aktu. Pokud muž ejakuluje řádově ve vteřinách, může to být také poměrně velký problém.

Kdo koho hodnotí
Takže jak je vidět, skvělý sex nedělá jen dobře zvolený partner, ale i naše vlastní vědomí a podvědomí. Nehodnotíme tedy partnera v průběhu sexu, ale spíše naše vlastní uspokojení, které se odvíjí od toho, v jakém psychickém rozpoložení se zrovna nacházíme a co vlastně od partnera očekáváme. Pokud jsme po sexu zklamaní, jsme zklamaní, protože výsledek nedosáhl naší představy. Pokud jsme naopak spokojeni, znamená to, že hladina hormonů dosáhla dostatečného bodu, aby se orgasmus stal příjemnou a uvolňující euforií.

To znamená, že hodnotit v sexu partnera a jeho výkon je dost individuální a neférové. Na druhou stranu, pokud se svým partnerem nejste spokojeni v oblasti sexu, zkuste se zeptat, proč tomu tak je a co by Vám pomohlo k lepšímu prožitku. Dokonalý sex je pouze v naší mysli Mrkající
 
 

Reklama