Dokonalý partner

Dokonalý partner

25. dubna 2016 v 0:21 | Jack Godman

Dokonalý partner


Jak jste si v dětství představovali partnerství? Jako harmonické soužití dvou a více osob, nebo jako peklo, ve kterém děti nakonec slaví vánoce dvakrát? Ve spoustě věcech nás ovlivňuje už samotný přístup a vzor v našich rodičích. Bohužel, málo kdo má tu čest, mít rodinu v celku až do smrti jednoho z rodičů.
Jak to tedy vlastně je? Je krásný a pohodový vztah jen iluzí, stvořenou Hollywoodem, která dostává podobu v každé druhé romantické komedii, nebo lze něčeho takového dosáhnout i v reálném životě?

Poprvé a naposled
Jedna z nejčastějších iluzí je skutečnost, že Vás první bude i Vás poslední. Zamilujete se a budete žít šťastně až do smrti. STOP! Jen 2 % párů, kteří se do sebe zamilují poprvé, vydrží vztah déle než 10 let. A pak je téměř 75 % šance, že se do 20 let rozejdou. To nejsou povzbudivá čísla, tím spíše ne, pokud si na tomto scénáři stavíte celý život. STOP! Přestaňte žít v naivitě, protože ta z vás serve kůži za živa.

Hrdina i pornohvězda
Důvodem, proč se lidé rozchází a rozvádí je celá řada. Počátek je však u našich rodičů. Vzor, který na nás působí už od dětství a utváří v nás podvědomé uvažování o budoucích partnerech. Pokud se rodiče rozvedli a otec do svého syna vkládá informaci, že vážný vztah nebo manželství je cesta do pekla, asi to nebude mít na dítě ideální vliv. Bohužel, tohle je věc, kterou dítě nějak neovlivní a tak mu nezbývá, než přežít do své plnoletosti a doufat, že si mindráků svých rodičů nevezme i něco do života.
Je zde ovšem ještě jiný důvod, který na nás dnes a denně působí a tím je falešná realita. Jak to funguje? Celkem jednoduše. Média a reklamy, filmy, seriály případně hudební idoly v nás utváří pocit, že dokonale vypadající člověk musí být dokonalý ve všech směrech. Málo kdo si přizná, že jeho oblíbený hvězdný idol je vlastně jen chapadlovitá nestvůra, pojídající děti, která pouze maskuje svůj vzhled Smějící se
Tento idol je nám podsouván za účelem komerece. Je prakticky nereálné, že se se svým idolem někdy potkáte osobně a pokud, tak určitě ne podle plánu, postel - svatba - dítě. Je jedno, jaký idol opravdu je, neboť své pravé já nikdo nebude prezentovat na veřejnosti, tím spíše ne, pokud mu to nedovolí agent.
Jistě, falešný idol je jedna věc. Jenže jakmile narazíme na někoho, kdo je našemu idolu podobný, přestáváme uvažovat racionálně a toužíme po tom, co nemůže mít nikdo jiný. A tak vzniká první touha po velké lásce, leč žádná velká láska se nekoná, jen velké zklamání.

Do nebe a zpět
A co takhle doména mladých a nezkušených dívek, která se nazývá zamilovanost? Překrásný a sladký pocit, touha být někomu na blízku a věřit, že ten druhý chce být na blízku nám. Mít hřejivý pocit u srdce a radostně si zpívat po celý den. Snít o tom, jak to bude krásné, až se se svým milovaným opět setká. Prostě ráj, který nikdy neskončí. STOP! Tohle skončí velmi rychle. Ano, vysoká hladina serotoninu a vyšší hladina hormonů může působit jako krásný stimulant, jenže je to pouze chemie. Hormony se ustálí a zamilovanost vyprchá. Co zůstane potom? Z 90 % vůbec nic. Je to prostě jen trip, který skončí. Pokud jste na tomhle druhu opiátu závislý a nechcete sahat po heroinu, nebo morfinu, či vália, pak věřte, že nic jiného, než časté střídání partnerů nepomůže. Tomuhle se určitě nedá říkat šťastně až do smrti Mrkající

Věrný jako páníček
Nemilujete svého partnera, dokonce se dá říct, že jeho přítomnost Vás irituje. Nepotřebujete ho, protože bez něj si vystačíte daleko lépe, ale přes to všechno se nedokážete přimět dotyčného nebo dotyčnou opustit. Strach ze samoty Vás totiž tak děsí, že raději přežijete pár desítek let v pekle, než pár měsíců v ráji. Zoufalství z Vás čiší na kilometry a Váš partner nebo partnerka si toho je velice dobře vědoma.
V první řadě se zbavte myšlenek na to, co budete dělat, když přijdete o svého hodného páníčka. Nejste psi a proto je lepší se tak nechovat. Žádná nejistota neexistuje, pokud hledáte partnera. Všechno je o výběru. Téměř vždy máte ve svém okolí lidi, kteří by se o Vás zajímali a kteří by mohli být Vašimi potencionálními partnery, jen kdybyste nebyli, tak připosraní u zdi. Dokonce i psi mají větší respekt, když projeví trochu té nezávislosti. Myslete na to, až se zase budete zase utěšovat tím, že když přijdete o svého současného partnera, tak zůstanete nadosmrti sami.

Stíhačka až do krimu
Líbí se Vám dívka, ale nejste si jisti, jestli vy se líbíte jí? A tak ji chvíli pozorujete, abyste zjistili, jestli jsou Vaše šance reálné. A než se nadějete, stojíte u jejího domu, vytáčíte číslo, které jste si složitě hledali od jejich přátel na facebooku a hlasitě funíte, když to zvedne. STOP! 99% žen tohle shledává nechutným a více jak 50 států také trestným :D To stejné platí i pro dámy.
A pokud Vás dotyčný nenechá ani po soudu a zákazu přiblížení, pak věřte, že máte vážný problém s duševně nemocnými jedinci (a také zpravidla nebezpečnými).

Stačí jiskra
Ano, tak tímhle typem vztahů trpí většina z nás. A pokud se řekne slovo "trpí", je to myšleno doslova. Pomyslná jiskra neboli okamžité vzplanutí vášně, nebo také sexuální přitažlivost, je nejčastějším důvodem, proč se lidé dávají dohromady. A kolik lidí takovou jiskru označí za osud, nebo také lásku na první pohled. Sex z vášně je krásný, ale stavět na takhle křehkém a tenkém základu pevný vztah a rodinu, to je problém, který je hoden největších myslitelů naší historie. A asi by všichni došli ke stejnému závěru, bez pevného základu se všechno vždycky nakonec zhroutí.
Ale abych nebyl tak kritický, tak šance, že si tímhle způsobem najdete svého vyvoleného partnera je podstatně větší, než u první lásky. Asi 40 % těchto vztahů vydrží déle než prvních 5 let. Je však asi 85 % šance konečného rozchodu nebo rozvodu do 10 let. Šťastně až do smrti to také není, ale už je to minimálně, štěstí na pár let.

Rozumné důvody
Rozum, který ve značné míře může za většinu našich problémů, používáme obvykle při výběru partnera až na posledním místě, tedy pokud vůbec. Jako by si lidé nechtěli přiznat, že partnerství může být rozumová záležitost, přitom každé manželství je v jádru strategií, která vyžaduje opatrný a rozhodný přístup. Spoléhat na to, že hormony vydrží v našem oběhu deset let, je nesmysl, ale spoléhat na to, že partner dostane rozum, to už je reálná šance (myslím to vážně!)
Problém je to, že vztah bez silných emocí pro někoho může působit frustrujícím způsobem a tyto emoce začne hledat jinde. Ano, je pravda, že touhle fází si ve všech vztazích projde téměř většina všech párů. A je až znepokojivé, u kolika lidí zvítězí hormony nad rozumem. Bohužel, lidé nejsou tvořeni tak, jak si to představujeme. A tak se stává i to, že je to právě nevěra, která způsobí náš konec.
Takže ani tohle není šťastně až do smrti, i když se mu přibližuje asi na 30 % s šancí rozchodu kolem 60 % do prvních 5 let. Je to sice víc, než u jiskry, ale ne o moc.

Šťastně až … nasrat
Při psaní tohohle článku musím říct, že ani já jsem netušil, jak nepříjemný ten výsledek bude. Zdá se, jako kdyby žádné šťastně až do smrti neexistovalo. Přes to starší generace toho dokázala docílit. Jak je to možné?
Hlavní roli hrají okolní vlivy. Válečná generace, která o vše musela tvrdě bojovat, si dokázala cenit výdobytků, které se jim naskytly. A když přežijete válku i komunisty, nakonec zjistíte, že k sobě máte blíže, než kdokoli jiný. Nejsou to tedy žádné emoce, logika nebo herecké hvězdy. Je to obyčejný pud sebezáchovy a instinkt přežití. Jak prosté. Jenže čelit každý den možnosti smrti a bát se o střechu nad hlavou nebo jako nakrmíte své dítě, to asi není pro slabé povahy. Tím spíše, že simulovat podobné podmínky u nás by také nebylo tak snadné. Asi by se o to začala zajímat sociálka.


Nezbývá tedy, než se pokusit smířit a sžít sami se sebou a dokázat si vážit i obyčejných maličkostí, které mnozí z nás už považují za samozřejmost. Zítřek není nikdy jistý, tak proč marnit čas hledáním chyb našeho partnera, když ho může trávit hledáním toho dobrého. Zkuste se zamyslet nad tím, co od života vlastně chcete a proč to chcete.
 
 

Reklama