Cesta ke štěstí

Cesta ke štěstí

25. července 2016 v 16:02 | Jack Godman

Cesta ke štěstí


Tak schválně. Kolik z Vás, kteří tenhle článek čtete, si myslíte, že jste inteligentní? A kolik z Vás (tedy z těch, kteří si myslí, že inteligentní jsou) si myslí, že mu jeho inteligence přinesla štěstí?

Bez důkazu
Ano, mít pro svou inteligenci zřejmý důkaz, by spustě lidem zvedla jejich ego. Ovšem z čistě praktického hlediska by takový papír byl naprosto k ničemu. Asi jako dnes maturita či vysokoškolské studium. Prostě kus papíru, který Vám dodá na sebevědomí, ale kromě toho si s ním můžete tak akorát vytřít prdel.
Jakýkoli důkaz inteligence by byl stejný. Vědět, jaké je číslo mého IQ, by mi dodalo sebevědomí a mohl bych machrovat před ostatníma. "Hele, já mám 135 a ty jenom 134. Jsem chytřejší než ty a pro to jsem Bůh!"
Jistě, je v tom trochu nadsázky. Pochybuji, že zrovna Bůh, by se chlubil s číslem 135 Usmívající se Na neštěstí nikdo nemůže skutečnou výši intelektu změřit. Ptáte se, jak je to možné? Že už dávno existují testy, které měří sociální IQ, logické IQ atd.? Jenže tyto čísla jsou pouze orientační a v podstatě o ničem neodpovídají.

Jak to bylo
V minulosti jsem se pokoušel jistým způsobem ukázat, jak funguje intelekt lidí a jaký směr je pro jeho definici potřebný. No, ukázalo se, že jsem nebyl první, kdo přišel s podobnou definicí (ať už jednodušší, či mnohem složitější), a nejspíše ani poslední. Lidí, kteří přemýšlí podobným směrem jako já, je zřejmě mnohem víc, překvapivě Smějící se Nicméně, to mě dovedlo k jiné otázce. Proč jsou inteligentní lidé hloupí?

Počítání pro děti
No, pokud jste se dočetli až sem, tak se mi podařilo Vás před malou chvílí urazit Usmívající se Ale teď vážně? Kdo by mohl určit test, který by analyzoval výši intelektu?
Odpověď je překvapivá. Nejchytřejší lidé na světě. Přesněji řečeno, blíže nespecifikovaný počet nejchytřejších lidí na světě, z nich každý by musel ovládat jednu nebo více intelektuálních schopností. Problémem je, že pokud takoví lidé opravdu vytvoří test, který analyzuje intelekt těch méně chytřejších, kdo pak vytvoří test pro ně, aby došlo k analyzování jejich schopností a aby bylo vůbec možné intelekt definovat? Musel by to být někdo mnohem chytřejší než ti nejchytřejší lidé na světě. A takhle bychom mohli pokračovat dál přes mimozemské tvory až po multidimenzionální entity. Čistě teoreticky by finální test mohla udělat entita, která je ve všech ohledech dokonalá a má nekonečné znalosti všeho. Jenže takový test by pro nás hloupé lidi asi moc srozumitelný nebyl.

Chytrý hlupák
Ale zpět k jádru mé myšlenky. Kolikrát jste v životě narazili na někoho, o kom jste si mysleli, že je chytrý? A co dělají chytří lidé? Domluví si sex Smějící se Ne, dají se do konverzace a zkusí z poznatků toho druhého získat nové a užitečné informace, které doplní jeho mezery. Jenže ti chytří lidé, kteří se na Vás dívají, ti se s Vámi rozhodně nemají důvod bavit, protože si myslí, že jsou chytří a že někdo průměrný pro ně nemůže mít žádnou intelektuální hodnotu. A tak si dál myslí, že ví všechno a všemu rozumí. Píšou komentáře, ve kterých shazují názory ostatních, aby ty jejich vypadali dokonale.
Tak tohle, dámy a pánové, je definice čiré blbosti. Lidi, o kterých si myslíte, že jsou inteligentní, ale ve skutečnosti zjistíte, že jsou to větší dementi, než s jakými byste se setkali na zvláštní škole (ano, slovo dement je v tomto případě zcela jasným příkladem diskriminace).

Otázky a odpovědi
Takže proč spolu inteligentní lidé nemluví? Proč se nesnaží si rozšířit obzory a zjistit věci, které se nedozví ve škole, v práci ani od partnera?
Když se podíváte na hloupé lidi (hloupější, než jste Vy), všimnete si jedné skutečnosti. Hlupáci se shlukují a baví se. Ano, baví se o blbostech, o nesmyslech a o věcech, které žádnému z nich neposkytne inteligenční potravu. Ale baví se spolu, a obvykle jsou schopni si spolu také dobírat ty chytřejší.
A teď nemluvím jen o blogu, ale i o reálném životě. Potkáte někoho inteligentního, ale místo konverzace se prostě jen pozdravíte a jdete dál. Občas spolu můžete prohodit i více slov, ale rozhodně to nebude žádné velké kamarádství. Jako kdyby cit pro přátelství měli jen hlupáci, což z nich vlastně dělá daleko chytřejší.

Chytřejší než já
Abych byl upřímný, tak všechny znalosti a informace které mám, pochází od jiných lidí. Je to logické, neboť všechny informace, které mají nést další generace, se musí předávat. Někteří vkládají své poznatky do knih, jiní do hudby a další třeba do obrazů, fotek, článků, atd. Ale jsou věci, které se zkrátka nedozvíte jinak, než formou komunikace s jiným člověkem. Číst knihu je fajn, ale když Vám skutečný člověk podá logický argument, začnete nad ním přemýšlet a vytvoříte si vlastní myšlenku, vlastní názor a vlastní svět.

Tohle není seznamka
Ano, svět prostě není seznamka. Nemůžeme prostě jen tak jít po ulici, oslovit jen tak někoho, koho se nám zachce a zjistit, jestli náš směr nějakým způsobem obohatí. To by zkrátka bylo moc jednoduché.
Vlastně všechno by bylo moc jednoduché, kdybychom začali používat svůj rozum. Kdybychom si vybírali partnera rozumem, ubylo by rozchodů. Kdybychom řešili konflikty rozumně, ubilo by válek a zabíjení. Kdybychom souložili rozumně, nebyli by potraty a odložené děti. A kdybychom řešili problémy rozumně, zjistili bychom, že vlastně žádné nemáme. Nejsou tedy všechny problémy světa jen o tom, že lidé zkrátka nepoužívají svůj rozum? Že svůj potenciál zahazují ve prospěch obyčejných materiálních výrobků a výmyslů? Nebo ve prospěch ukájení svých negativních emocí? Možná že kdybychom více používali rozum, byli bychom v životě daleko šťastnější. Kdo ví.

Rozebrat a analyzovat
Mohl bych teď každou větu, kterou jsem napsal, pečlivě rozebrat a definovat, proč tomu tak vlastně je, místo toho, abych kladl hloupé otázky. Ale tentokrát ne. Tohle téma nepotřebuje binární logiku ke zjištění odpovědi. Potřebuje, aby se nad těmito slovy každý z Vás, kdo to čtete, zamysleli, a našli na tyto otázky vlastní odpovědi.
 
 

Reklama
Reklama