Stalking v praxi

2. ledna 2018 v 17:13 | Jack Godman |  Stalking v praxi

Stalking v praxi


Dnes vám ukážu názorný příklad jedné z pochybných činností, kterých se může člověk dopustit a to dokonce, aniž by si to sám uvědomil. Vítejte ve Skryté pravdě.

Všeobecná teorie
Stalking je určitá forma nevhodného chování jednotlivce či skupiny vůči jednotlivci. Svou podstatou může připomínat šikanu, ale na rozdíl od šikany je stalking systematicky cílen tak, aby kontakt s jedincem nebo skupinou vyhledával.
Takže abych to napsal jednodušeji. Šikana je jednání, při kterém je agresor zaměřen na cíl jen v případě setkání, které může být statické, například každodenní návštěva konkrétních míst jako škola nebo pracoviště, nebo náhodné.
Stalker proti tomu kontakt cíleně vyhledává a to ne jen za účelem ponížení. Stalking je tak forma pronásledování za všeobecným účelem. Mezi ně se může řadit touha po pozornosti, uctívání, nenávist, atd. Zahrnuje tedy celou škálu různých emocí, které jsou spojeny s posedlostí.
Stalking je tedy proti šikaně mnohem zákeřnější a nebezpečnější. I přes to byl velmi dlouhou dobu legální činností. Ano, byl sice nemorální a velmi často kontroverzní, ale až do roku 2010 nebyl u nás kvalifikován jako trestný čin. V jiných zemích EU to bylo o několik let dříve.

Modernizace
Dříve byla jistá výhoda v tom, že stalking mohl být prováděn pouze osobně. Teprve s rozmachem digitálních technologií a sociálních sítí se stal stalking známější širší veřejnosti a také závažnou hrozbou. Už totiž nebyla potřeba jen fyzická konfrontace, která mohla v určitých případech problém řešit. S nástupem sociálních sítí bylo možné vytvářet anonymní a fejkové profily, díky nimž se stalo odhalení aktéra stalkingu poměrně složitějš i nákladnější. Pro stalkery se ale naopak hodně věcí zjednodušilo, protože spoustu informací o osobách mohli získat jen z internetu a zadarmo. Většina důkazního materiálu se tím pádem stala neprůkazným.
A to je vlastně ten největší problém moderního stalkingu. Můžete systematicky na někoho útočit pod anonymní identitou a cíl má velmi složitou obranu. Když se jedná o formu uctívání nebo přehnané ochrany, může to být ještě v rámci tolerance. Ale když se jedná o formu nenávisti nebo touhy po zničení osoby, může to být už značně nepříjemné.

Zakopaný pes
Začneme pěkně od začátku. Každá duševní porucha má své specifické označení. Pokud jste četli článek o Miku Pánovi, pak víte, že trpí histriónkou poruchou osobnosti. Touto poruchou trpí hodně lidí, ale ne u každého se projevuje stejně. Základem je emoční nestabilita. Emoce jsou přebírány mozkem jinak a na základě toho vytváří reakci odlišnou od té normální. U Mika jste si mohli všimnout absolutní posedlostí Miroslavem Stejskalem.
U těchto lidí existuje tzv. spouštěcí událost. Tedy jedna událost, která spustí potřebu někoho sledovat. Pokud bychom se bavili o Mike Pánovi, pak touto událostí byla konfrontace s Miroslavem Stejskalem. Ten zakročil, když si ho Mike chtěl natáčet, což Mike vnímal jako absurdní zásah do svých osobních práv. To spustilo prakticky nepříčetný vztek a sérii videí, ve kterých se Mike snažil Stejskala jakýmkoli způsobem ponížit či ho přivést do problémů, případně úplně zničit. Ovšem zatím co normální člověk by dosáhl určitého vítězství a satisfakce, nemocní lidé tyto hranice nemají. Prakticky je jedno, jak moc dotyčného poníží, protože bez ohledu na důsledky, to pro ně není nikdy dostačující a tak pokračují a překračují hranice morální a mnohdy i zákonné.
Při tom samotná spouštěcí událost může být i naprostá banalita. Představte si třeba, že natáčíte videa a jeden fanoušek vám nechává pod každým videem komentář. Ale vy na něj neodpovíte, což ve fanouškovi vytvoří dojem, že je autorovi naprosto ukradený a obdiv a úcta se pak celkem snadno může změnit v nenávist a zlobu, kdy fanoušek bude dotyčného autora pomlouvat na každém rohu jen pro to, aby autor pocítil alespoň část z těch pocitů, které se hromadí ve fanouškovi. Jindy se může jednat i o závažnější důvody, kdy se například muži líbí žena tak moc, že její nezájem není schopen akceptovat a i nadále se pokouší zaujmout její pozornost. Každý z těch případů nakonec často ústí právě ve stalking.

Ukázka v praxi
Pro lepší pochopení problematiky stakingu, jsem si připravil takový názorný příklad. Osoby i události lze dohledat, takže si sami můžete zjistit.
Existují určitá temná zákoutí českého youtube, kam se běžně diváci nevydají. Zákoutí plná strachu a děsu. Jedním z nich je i kanál Leon Scott. A pokud se vám teď vybaví oblíbený hrdina z herní série Resident Evil, tak věřte, že s touto hrou to nemá nic společného.
Tento kanál je zaměřen na živé streamování her. Na tom by asi nebylo nic zvláštního. Necelých 300 odběratelů a pár tisíc zhlédnutí. Kdo ho nesleduje živě, má možnost se zpětně podívat na jeho videa. Ty mají v průměru okolo hodiny a jeho herní schopnosti také nejsou zrovna excelentní. Takže v čem je vlastně problém?
V tématech, která ve svých videích pravidelně probírá. Vlastně se jedná pouze o jedno téma a tím je youtuber Karlos Benda. Ani on nepatří zrovna mezi nejslavnější české youtubery, ale má určitou tvorbu a témata, kterých se drží, mimo jiné také streamování her a věcí okolo posilování a trénování.
Leon Scott se zaměřuje právě na osobu Karlose Bendy. Jestli ale čekáte recenze nebo objektivní hodnocení kvality jeho videí, budete zklamáni. 99% jeho projevu tvoří urážení a napadání Bendy. A to nikoli konstruktivně, ale cíleně a nevybíravě. Leon Scott tak drtivou většinu streamování věnuje hlavně tomu, že říká, jaký je Benda odpad společnosti, urážkami a napadáním celé jeho rodiny (obzvláště nepříjemné a zcela pod úroveň lidské existence je napadání přítelkyně, dětí a psa).
Leon Scott však kromě toho, že dehonestuje jméno velkého hrdiny společnosti Capcom, se skrývá za toto jméno zcela anonymně. Nezveřejňuje ani své jméno a ani svou tvář. To jediné, co neskrývá, je pouze jeho hlas. Ale k anonnymous má rozhodně daleko.

Důvody v praxi
Asi se teď ptáte, proč? Proč to Leon Scott dělá? Proč věnuje hodiny každý den mluvení o tom, že je Benda špína a napadá jeho i celou jeho rodinu. Vyžaduje to naprostou ignoraci vlastní sebereflexe a sebeuvědomění. A to při tom Leon není žádné mladé ucho, u kterého byste podobné jednání čekali. Takže proč?
Z jeho slov je patrné, že Leon Scott vnímá Karlose Bendu opravdu jako odpad společnosti a něco, o čem by měl co nejvíce lidí informovat. Myslí si, že informováním o této špíně dělá záslužnou věc, kterou ochrání celou společnost. Je to ujeté? Samozřejmě, protože skutečný důvod jeho jednání vůbec nepředkládá. Proč napadá Bendu? Protože může. Jaký k tomu má důvod? Protože může. Koho tím chrání? Protože může.
Karlose Bendu osobně neznám a nevím, co má za sebou, co v minulosti dělal, atp. Ale rozhodně vím, že ať už udělal Benda v minulosti cokoli, jeho děti, jeho přítelkyně nebo jeho pes si nezaslouží teror tohoto typu.
Leon Scott by se dal označit za psychicky labilní osobu. A vlastně by to byla pravda, ale psychopati, ať už jsou jacíkoli, jednají podle určitých vzorců a tyhle vzorce sahají hluboko do vnitřních emocí. Takže proč to Leon Scott dělá? Odpověď na tuto otázku musíme najít sami.

Morální důvody
Leon Scott samozřejmě není Mike, ale svým způsobem je mnoho poruch osobností propojeno a založeno na totožných vzorcích. Ať už karlos Benda udělal cokoli, stalking je velmi extrémní forma, jak se někomu pomstít. Velmi často si tímto způsobem aktéři stalkingu kompenzují vlastní neúspěchy. Stačí, aby byl cíl úspěšnější v něčem, v čem by aktér sám chtěl být úspěšný.
Leon Scott jednoznačně spadá do této kategorie. Oficiálně není známo ani jméno, ani přesné důvody toho, proč Leon tímto způsobem napadá právě Karlose Bendu. A možná že to neví ani sám Leon. Tedy za předpokladu, že se nevyzná ve vlastních emocích, což může být dosti pravděpodobné.
Obrana proti stalkerům je však i přes to, že se jedná o trestný čin, poměrně složitá. Stalkeři si neuvědomují, že jejich jednání již přesáhlo hranice a je již trestným činem. Pro ně se stále jedná o morálně ospravedlnitelný čin. Oběti jsou někdy dokonce nuceny změnit i velkou část svého života, aby měli od stalkerů klid. Někdy jde tento čin dokonce tak daleko, že je oběť nucena změnit práci, bydlení i jméno. Jsou to sice extrémní případy, ale existují.
V základním případě se tento trestný čin trestá odnětím svobody až na jeden rok. Mnohem důležitější je však pro stalkery léčba. Jako každá porucha osobnosti se i tato dá léčit. Výsledek léčby je ovšem nejistý, pokud se svému problému sám aktér nepostaví a nepřizná si ho. I nadále je tak nejlepší způsob obrany zaznamenávat všechny dostupné materiály jako důkazy a doufat buď v nápravu aktéra, nebo alespoň v naději, že si zvolí za cíl někoho jiného, což problém neřeší, pouze ho to přesune na někoho jiného.

Otázka pro stalkery
Stalking je však složitý v mnoha ohledech. A to v těch, že mnohdy si ani vy sami nemusíte uvědomit, že vaše jednání přesahuje jisté meze. Můžete se označit za hejtra, nebo pravidelného diváka, ale mnohdy si prostě neuvědomíte tu hranici.
Sám jsem před lety něco takového dělal. Pod morálně ospravedlnitelným cílem někomu otevřít oči a ukázat mu správný směr tvorby jsem pravidelně útočil v komentářích a často velmi osobně. I kdybych měl pravdu, způsob, jakým jsem k celé problematice přistoupil, byl silně nevhodný, a ne jen že hraničil se stalkingem, dokonce jsem v některých případech hranici překročil.
Mé jednání ukončilo až vynucené zablokování, což nakonec vedlo k tomu, že jsem byl nucen svého jednání zanechat. Ovšem teprve s odstupem času jsem si uvědomil, jak kritické vlastně mé jednání bylo.
Jako svobodní občané máte právo napsat názor nebo vytvořit recenzi za účelem zhodnocení tvorby či problematiky. Je však potřeba mít na paměti, že neustálé pronásledování za účelem vynucení změny přístupu, není ani recenzí, ani formou hodnocení. A když do toho začnete tahat i další osoby, které nejsou s problematikou spojeny, dostáváte se už kompletně za hranici slušného přístupu. A pokud takhle jednáte systematicky a dlouhodobě, je z vás stalker.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama