Příběh života 2

22. ledna 2018 v 20:24 | Jack Godman |  Příběh života

Příběh života 2


Před časem jsem psal článek Příběh života, kde jste si mohli přečíst, jaké životní události potkali mladíka Deana. Dnes se podíváme na ten stejný příběh z trochu jiné perspektivy a odhalím vám věci, které jste v prvním článku vůbec netušili. Vítejte ve Skryté pravdě.

Ještě jednou
Když začal Dean žít temným životem, hodně věcí se pro něj změnilo. Začal chápat, že s čestností se moc daleko nedostane. Tenhle život nebyl pro něj. Naopak, jestli chtěl něco mít, musel se k tomu dostat jakýmikoli prostředky. Lhát, krást i manipulovat. Bohužel, ani v jedné z těchto dovedností nebyl Dean dobrý.
To vedlo ke spoustě problémů, ale s jasnou vizí, se naučit tyhle dovednosti, se Dean postupně začal zlepšovat. Jeho lhaní rodičům a lidem v okolí se zdáli být dost dobré a přesvědčili i samotného Deana, že může dosáhnout svých cílů, stejně jako jeho raperské vzory.

Bezedný pytel
Bohužel, každá žumpa má své limity a každý pád končí zemí. A Dean na to přišel ve chvíli, kdy zjistil, že dluhy se musejí splácet a že každá volba má i své důsledky. Drogy u něj vytvořili silnou závislost, silnější, než byla jeho vůle. Přišel o práci a dlužil prakticky všude, kam se podíval. Ale exekuce nebylo to, co by ho trápilo. To co ho trápilo, bylo, jak si zorganizuje svůj život, aby mohl být zase tam, kde byl.
Lhaní a manipulace teď už pro něj nebyli zase tak cizí a tak se začal obracet všude tam, kde mohl vyždímat alespoň trochu solidarity a kde mohl něco získat. I tak si však musel najít práci. To nejprimitivnější, co mohl dělat se svou neukončenou střední školou. Nudnou práci, která ho nebavila, ale kterou musel dělat, aby získal peníze. Když to šlo, půjčil si od někoho peníze, aby měl na dávku, ale finanční situaci to příliš neřešilo. A práce se jevila jako nejméně motivující způsob života.

Úplně jinak
A tak využil možnost, kterou si už před lety uzavřel a doufal, že stále se mu dostane pomoci. O svém bývalém sousedovi Jamesovi věděl totiž dvě věci. Že se léčí u psychiatra s chronickou depresí, z což dostal invalidní důchod, a že se mu podařilo si ušetřit několik set tisíc za dobu, kdy pracoval. Věděl to moc dobře, protože svého času půjčil jeho mámě a sám se mu kdysi svěřil, že jeho finanční situace není špatná.
Tentokrát měl Dean jen jedinou šanci, proto se musel snažit a předvést svůj životní výkon. Výhodou pro něj bylo, že se s ním James neodmítl bavit a dokonce mu ani neodmítl pomoc. První krok pak byl, zjistit opatrně všechny potřebné informace. Nejlépe tak, aby James nepojal žádné podezření. Většinu příznaků nemocí se dalo zjistit z internetu a na ten zbytek se dalo zeptat.
Všechno šlo více než podle plánu. Ale nastala chvíle, kdy James doporučil Deanovi, aby šel k psychiatrovi a nechal si napsat neschopenku. Potřeboval vědět, jak by na tom byl finančně a zda by měl dost na dávku a na to si život užít. James, netušíc, že je vše jen lež, vyhledal všechny informace.
Deanovi tak zbývalo vyřešit poslední problém. Posudek psychiatra. Zahrát nemocného před Jamesem nebylo tak těžké, ale netušil, jestli by to dokázal i před profesionálem, jakým byl psychiatr. Nikdy s tím neměl žádnou zkušenost a nevěděl, co čekat. Nejspíše by ho většina psychiatrů poslala pryč s tím, že simuluje. A tak to zkusil zahrát na solidaritu, že ho v jeho městě nikdo nechce vzít.
James zareagoval přesně podle očekávání a domluvil sezení u svého psychiatra, kam ho měl i doprovodit. Jak chybné mělo být jeho rozhodnutí, to měl teprve zjistit.

Strategie lži
Dean se dostal k psychiatrovi, který ho díky Jamesovi, neodmítl ošetřit. Napsal základní diagnózu a dal Deanovi prášky. Ty Dean sice nepotřeboval, ale nemohl je odmítnout. A co bylo hlavní, získal také neschopenku. Díky Jamesovým informacím věděl moc dobře, že na neschopence může být rok a že i kdyby mu skončila smlouva v práci, stále bude mít nárok na nemocenskou. To byla pro Deana výhra, protože mu zbývalo jen pár měsíců do skončení pracovního poměru a tohle mu umožnilo, že nemusel hledat práci.
James byl rád, že svému kamarádovi pomohl. Nakonec, co by neudělal pro člověka, kterého znal tolik let. A tak Dean mohl v klidu žít a nemusel mít strach o to, že nebude mít na dávku, nebo se ocitne v problému. A za to všechno stačilo jen říct, že James je jeho nejlepší kamarád a že nikdo jiný by pro něj nic podobného neudělal.
Jenže každá lež vyžaduje strategii. Dean se sice lhát uměl, ale neuměl zvolit správnou strategii, aby lži udržel neprozrazeny. A tak, když James začal probírat jeho život a detaily, začínaly vycházet najevo drobné nelogičnosti v Deanových slovech. Dean si uvědomil, co se děje až ve chvíli, kdy na něj James uhodil skrze lži. Dean se sice snažil obhájit, ale věděl, že už zašel příliš daleko. Jeho chlubení přítelkyní, pití alkoholu nebo posezení v hospodě začalo prozrazovat, že Dean nikdy žádným panickým strachem netrpěl.

Početní výhoda
Deana odhalil i psychiatr, který Jamesovi sdělil, že Dean netrpí žádnými panickými stavy a že je zcela v pořádku. I přes to se ho James zastával s tím, že věřil, že Dean je opravdu nemocný.
Dean mezitím řešil jiné věci. Chtěl udělat další krok k životu bez práce. Pokud by mu vše vyšlo a on by získal invalidní důchod, mohl by mít konečně klid. Ale psychiatr mu navrhl možnost hospitalizace v psychiatrické léčebně. Dean věděl, že pro získání důchodu by to bylo podstatné a tak se rozhodl, že by k tomu přistoupil.
Jenže to už měl rozjetý i další plán, kdy se snažil zapůsobit na Jamesovi emoce a snažil se mu říct, jak je na tom špatně s penězi a že má dluhy, které není schopný splácet. Proto navrhnul Jamesovi, že by si chtěl půjčit 50 tisíc korun.
Jamesovi však všechno začalo pomalu zapadávat a docházet, včetně názoru psychiatra na jeho diagnózu. Začal chápat, jak málo z toho, co říká, je pravda. A když už šlo o detaily, tak ty raději vynechával úplně, aby se neprozradil. Nakonec se James rozhodl použít proti Deanovi vlastní zbraň, lhaní.
Zalhal Deanovi o tom, že psal jeho přítelkyni, což Deana okamžitě vyděsilo. První jeho rekce tak byla, že ten, kdo ji psal, není a nikdy nebyl jeho kamarád. Tehdy Jamesovi došlo, jak moc se ve svém kamarádovi spletl. A jak moc tohle všechno bylo jen o lžích a manipulacích. A tak James ukončil veškerou komunikaci s Deanem a sdělil svému psychiatrovi, že od něj dává ruce pryč a že už s ním nechce mít nic společného. To dalo psychiatrovi možnost, ukončit Deanovi neschopenku.

Dobrý konec
Dean se rázem ocitl tam, kde začal. Ne jen, že z Jamese nezískal peníze, ale jeho reakce ho teď mohla stát i neschopenku a nemocenskou. A to se také stalo. Další návštěva u psychiatra již byla konečná.
Dean tak byl nucen opět nastoupit do práce a čelit realitě tak, jako kdysi. Celý plán se mu zhroutil, jako domeček z karet. Věděl, že s Jamesem je konec. Že už mu neporadí ani nepomůže. Vlastně se s ním ani nebude chtít bavit. Něco málo z Jamese sice získal, ale to bylo jen pár tisíc. Dean navíc čelil faktu, že dluhy, které kolem sebe měl, mu nikdo neodpustí a utéct před dluhy teď už nebylo kam. Tohle byl konec jeho největší šance. Teď už mohl o peníze obírat jen své sexuální partnerky, které si vždy vytipoval na internetu, ale to by mu nevydělalo, ani na jednu dávku. Dean teď byl opravdu v hajzlu.

Osud čeká
Co bude dál s Deanem? Dluhy a narkotika ho dostihnou rychleji, než stihne utíkat. Při troše štěstí ho někdo přinutí jít na léčení, ale je více pravděpodobné, že to skončí zcela jinak. Dluhy a závislost ho donutí věci řešit protizákonně a nejspíše skončí ve vězení. A tenhle život mu přinese jen další problémy. Jako trestaný zločinec bude mít složité najít práci. A časem skončí jako bezdomovec s krabicí vína.

Tenhle příběh ale nebyl o Deanovi. Byl o tom, že lidé se nemění a byl také o tom, jak snadné je zneužít něčí důvěru. Nechť je tento příběh ponaučením každému, že nemůžete věřit ani lidem, které znáte skoro celý život.

A na závěr tu mám malé překvapení pro fanoušky mého blogu. Nově jsem spustil skupinu na facebooku Teorie mysli, kde se můžete ptát, řešit nebo se dozvědět spoustu zajímavostí, týkající se lidského myšlení. Rádi vás ve skupině uvidíme.

Jack Godman
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama