Pán Mike

18. srpna 2017 v 1:13 | Jack Godman |  Pán Mike

Pán Mike

Tento článek jsem už nějakou dobu odkládal, protože jsem sám nějak vnitřně věřil v příčetnost a jistou inteligenci lidí (vím, že jsem napsal už několik článků o tom, jak jsou lidé hloupí, ale tu naivní víru jsem v sobě stále tak nějak choval a udržoval). Dnes bude řeč o nejnenáviděnější osobě na českém internetu a v brzké době možná i v rámci celého národa.

Bylo, nebylo
V minulosti jsem se již okrajově zmiňoval o osobě Mikael Oganesjan, dnes známého jako Mike Pán. Bylo to v souvislosti s článkem Generace šmejdů a praktikách moderních podnikatelů. Dnes se ale podíváme na osobu Mike Pán jinak.
Pokud se alespoň trochu orientujete na internetu a zajímáte se okrajově o českou youtube scénu, zajisté je vám jméno tohoto mladíka povědomé. Kontroverzní youtuber, který proslul zejména se svou arogancí a narcismem.
Tento mladík se narodil 1. 3. 1997 a videa začal veřejně publikovat až v 18 letech. Už dříve byl sice znám jako postava, spojená s ne příliš poctivým způsobem výdělečné činnosti u společnosti OVB. Později začal pracovat pro družstvo Motoristická vzájemná pojišťovna a získávání klientů.
V současnosti vede reklamní kampaň za firmu Pojištění na pokuty, což je jen marketingové jméno Motoristické vzájemné pojišťovny. V praxi se jedná o jedno a to samé družstvo. Tento fakt si můžete ověřit celkem snadno. Na oficiálních stránkách Pojištění na pokuty si najdete ičo, které v rejstříku firem vyhledá onu proslulou Motoristickou vzájemnou pojišťovnu.
I zde můžeme najít několik nesrovnalostí. Podle výpisu totiž ani jméno Mikael Oganesjan ani Mike Pán není s tímto družstvem nějak spojeno. Mike Pán tedy není vlastníkem ani se na vlastnictví nepodílí. V tomto družstvu figurují pouze 3 jména. Petr Kocourek (známý z videí Mike Pán), Jiří Kocourek a David Koukol.
Jistě, kde kdo může namítnout, že přejmenovat Motoristickou vzájemnou pojišťovnu neoficiálně na Pojištění na pokuty, a nabízet pod tímto marketinkovým jménem stejné produkty, není nic protizákonného ani podvodného. Už zde si však může člověk říct, proč veřejně šířit firmu a nabízet finanční produkty pod jiným jménem, když oficiálně nejde o nic podvodného?

Tvoje Tuba
Mike ovšem neproslul jako pojišťovák, nýbrž jako youtuber. Velmi kontroverzní až velmi nenáviděný youtuber, jehož praktiky jsou velkou částí diváků odsuzovány. Nejde totiž ani tak o to, co dělá, ale způsob, jak to dělá.
Pokud jste viděly alespoň pár jeho videí, jistě si nešlo nevšimnout, jaký postoj Mike Pán zastává k orgánům městské policie a řediteli MP Miroslavu Stejskalovi. Podle jeho slov, která řekl ve svých videích, jsou měšťáci pouze zbytečným orgánem, placených z daní daňových poplatníků. Jejich služba je zbytečná a neefektivní (pokud převedu jeho slova do relativně slušné mluvy). Měšťáci nemají nic jiného na práci, než buzerovat slušné občany a vytvářet vykonstruované situace, aby měli záminku dávat botičky nebo pokutovat občany, kteří jen na pár minut zaparkovali na blbém místě, nebo si nevšimli zákazu jízdy na segwayích či koloběžkách.
Pokud bych se díval na tento názor jako na názor 20 letého nezkušeného mladíka, asi by bylo vše v pořádku. Mladí lidé si musí určitými věcmi projít, aby získali potřebné zkušenosti k vytvoření objektivního názoru. Jenže Mike Pán pouze u názoru nezůstal. Začal natáčet videa, ve kterých úmyslně městkou policii provokuje. Při konfrontaci se pak nezdráhá používat extrémní vulgarismy, psychický nátlak, zastrašování. Není nic neobvyklého, slyšet ho jak nadává do zmrdů, nebo vyhrožovat policejním hlídkám, že je ve svých videích zesměšní a poníží, pokud budou v zákroku dále pokračovat. Střih se pak obvykle postará o pohled, který je zcela vytržen z kontextu a ukazuje Mike Pána jako hrdinu, kterým ale ve skutečnosti není.

Darth Pán
Co ale Mike ve skutečnosti dělá? Představte si, že děláte jakoukoli práci, ve které se běžně dostáváte do kontaktu s civilisty. Můžete být řidič autobusu, ostraha v obchodním domě, sestra v nemocnici, učitelka ve škole. A teď si představte, že k vám každý den přijde jedna osoba a začne vám říkat, že musíte udělat to, co chce, jinak vám začne nadávat, začne vás buzerovat, zesměšňovat a ponižovat před ostatními. Fyzicky se vás nedotkne, takže nemáte důvod používat nutnou obranu, což je ještě horší. A bude to dělat tak dlouho, dokud vás opravdu nedonutí k tomu, udělat to, tak jak to chce on.
Spousta lidí, hlavně malých dětí a dorostenců, si neumí představit, jaké to je být pod neustálým psychickým tlakem a co to s člověkem může udělat. Proto tolik dětí Mike Pán obdivuje a je jeho fanoušky. Ve skutečnosti však Mike nepraktikuje nic jiného než psychický teror a šikanu proti osobám, které nemohou proti jeho jednání přímo zasáhnout.
Je to možná až k neuvěření, že mladý kluk, kterému je teprve 20 let, dokáže takhle vystupovat, aniž by ho orgán městské policie zastavil. Ve skutečnosti to ale tak složité není. Mike totiž vždy útočí na ty, kteří se nemůžou v dané situaci bránit. Vyhrožuje podáním trestního oznámení a vše si natáčí. Je obvykle obklopen svými fanoušky, respektive nejméně jedním, jako svědkem a vše je natáčeno na více než jednu kameru. Mike tedy nejde proti městským strážníkům nepřipraven. Naopak, vždy se pečlivě jistí, aby mu opravdu nikdo nemohl nic udělat. To znamená, že Mike si obvykle pečlivě dopředu plánuje, že bude někoho terorizovat.
A právě tady je ta hranice, kterou mladí a neznalí lidé neumí odhadnout. Tedy hranice mezi tím, co je ještě sranda a co je už realita, která může potkat kohokoli, včetně jeho fanoušků.
Jistě, policisté nejsou neomylní a nemusí být ani všemi milovaní. Městká policie má navíc značně omezené pravomoce, což zrovna moc nepomáhá k odstranění těchto individuí z ulic. Ale vyžívat se v takhle brutální psychické šikaně a ještě ji k tomu veřejně publikovat, to už chce mít opravdu překroucené morální hranice.

Temná pravda
Proč to ale ten Mike vlastně dělá? Většinu normálně myslících lidí by asi za nějaký čas napadlo, že dělají něco špatně. A mladí agresoři by nakonec vyrostli z toho, aby šikanovali každého na potkání, i když jsou extrémy, které toto pravidlo vyvrací. Mike ovšem své jednání neshledává jako špatné. On ho obhajuje jako dobré pro společnost a šikanu nazývá školením. Je něco takového vlastně normální?
Pro pochopení této problematiky je potřeba si ujasnit pár znaků jeho osobnost:

Cílené lhaní - pokud jste viděli více než jedno jeho video, určitě jste si všimli jistých prvků a náznaků. Někde říká, že platí za svou firmu měsíčně 1,7 milionu na daních. Jinde tvrdí, že Pojištění na pokuty je firma, kterou vlastní s Petrem kocourkem na půl (tento fakt jsem již vyvrátil v odstavci výše). V dalších videích tvrdí nezjistitelné informace, o tom pedofilii ve vrcholné politice, jinde zase říká, že získal před 10 lety (což mu mimochodem bylo 10 let) archiv (podle některých zdrojů se jedná o archiv Františka Mrázka), ve kterém je spousta špíny na všechny politiky. Podobné informace dává téměř do každého videa, což svědčí o tom, že informacím sám věří, nebo se skrze ně snaží upoutat pozornost.
Překrucování reality - tento fakt je u Mika známý po celou dobu působení v youtube sféře. Jen tak pro zajímavost, video s ukradeným segwayem, ve kterém se Mike rozčiluje nad tím, že mu měšťáci ukradli toto zařízení a že ho chce zpátky, je vlastně vytržené z kontextu. Policisté si totiž pořídili vlastní záznam, který dokazuje, že segway vůbec ukraden nebyl a že to celé Mike pouze zveličil a překroutil tak, aby policie byla za ty nejhorší. Nebylo nutné nadávat a vyhrožovat.
Nepřijímání názoru - viděli jste, jak Mike vystupoval v XTV? Vlastně je to stejné v každém videu. Ale u těchto diskuzních televizí je ten problém, že Mike je konfrontován i s názorem, který nemusí nutně ladit s tím jeho. Jeho odpověď je však vždy stejná, "To je váš názor", případně se snaží odvést rozhovor na úplně jiné téma. Fakt, pusťte si to a všímejte si toho.
Sebedramatizace - Mike se často prezentuje jako osoba důležitá, někdy dokonce jako osoba zcela klíčová. Klade na svou osobu větší důležitost, než jakou ve skutečnosti má. Tento projev už jasně naznačuje, že Mike touží po pozornosti.
Protiřečení - Mike má dokonce videa, ve kterých si vzájemně protiřečí. Jedná se o pravidla, které jednou potírá a podruhé, když jsou v jeho prospěch, je naopak protěžuje. Vždy je však rozdíl mezi tím, zda se pravidlo týká jeho, nebo jiné osoby. U sebe totiž toleruje věci, které jsou u jiných zcela nepřijatelné. Skvělým příkladem je Mikova vulgární mluva. Pokud Mike někomu nadává, je to v pořádku, ale pokud někdo nadává jemu, začne vyhrožovat trestním oznámením a náhradou škody.
Nedůtklivost - cokoli se dotkne jeho osoby, je hodnoceno jako vysoce nepřijatelné a pokud to situace dovolí, ohání se formou, jak se domáhat určité satisfakce. Dokonalým příkladem je jeho konfrontace s Panem Hvězdičkou.
Reverzní sláva - není ničím zvláštním, že více jak 50% lidí, kteří Mikova videa sledují, vůbec jeho fanoušky nejsou. Naopak, tito lidé ho sledují jen pro to, že je zajímá, jak hluboko dokáže ještě klesnout a zasmát se. Mike ovšem tuto negativní popularitu nevnímá jako něco špatného a bere ji jako součást celkové popularity.

Pokud tyto projevy nedokážete přiřadit ke konkrétnímu typu poruchy, pak věřte, že se jedná o histriónskou poruchu osobnosti. Líbí se mi například tenhle článek: Histriónská porucha osobnosti. Je zde celkem podrobně a dobře vysvětleno, jak taková porucha funguje a jak působí na konkrétního jedince.

Hysterie v hlavní roli
Jestli jste si dokázali Mikovu poruchu osobnosti ověřit, pak už nejspíše lépe chápete, proč Mike dělá to, co dělá. Jeho porucha je důsledkem traumatu, prožitého v dětství. Hysteriků je v naší společnosti hodně, nicméně, ne každý se dokáže tak proslavit, jak se to podařilo Mike Pánovi. On by se dal tedy pokládat za exemplární příklad této poruchy. Ale daleko lepším exemplárním příkladem je Adolf Hitler, u kterého prý byla tato porucha také diagnostikována. A nejde se ubránit jisté podobnosti obou osobností. Tím ale s Mikem nekončím.

Lidé v číslech
Hysteričtí lidé mají poněkud zkreslený pohled na svět. Když pominu všechny ty nelogičnosti a absurdity, které Mike ve svých videích říká, je zde ještě jeden problém. Mike má na svém kanále okolo 270 tisíc odběratelů a několik milionů zhlédnutí. Na tom vlastně není nic neobvyklého. Cílem pro hysteriky je být středem pozornosti za všech okolností. Mike pro to dělá hodně a překračuje určitou hranici mezi pozitivním a negativním pohledem. Tak to alespoň vnímají obyčejní lidé.
U hysteriků je však problém, že tuto hranici nevnímají. Pozitivní nebo negativní pozornost je pro ně stále pozornost. Je jedno, jak se k tomu lidé vyjadřují a jak jeho jednání vnímají. Nepřijímají jiný názor než ten svůj, i kdyby měli být sami proti celému světu.
A přesně zde selhává Mike. Je sledovaný, to jistě, ale většina jeho odběratelů nevnímá jeho jednání jako něco dobrého, ba naopak, je za toto jednání veřejností silně kritizován. Od toho se pak odvíjí i čísla, kterými se ve svých videích často chlubí. Je jedno, že vás sleduje 5 milionů lidí, pokud vás 4 miliony nenávidí. U Mika se tyto čísla pohybují někdo okolo 60 - 65%. Z toho vyplývá, že drtivá většina lidí co ho sledují, není na jeho straně. Těch zbylých 40% se rozděluje mezi osoby mladší 20 let a osoby mezi 20 - 30 let.
Smutná pravda ovšem je ta, že Mike bude jakoukoli popularitu vnímat jako tu prospěšnou a bude reagovat dalšími videi. Tento problém je bohužel zásadní, z čehož vyplývá, že Mike jen tak neukončí svou činnost na youtube na základě jakékoli kritiky. Ale bude hůř…

OlízniDědoviAnál
K dnešnímu dni tj. 17. 8. 2017, je Mike Pán součástí volební strany ODA. Zda bude Mike na kandidátce, je těžké říct, ale v současné době se on a jeho tým (který je tvořen Janem Plavcem a Lukášem Patrasem) ponořili hlouběji do marketinkové kampaně s úmyslem přitáhnout k volbám více mladých voličů a získat jejich hlasy skrze Mikovu popularitu.
Zda tento krok je pro stranu ODA a jejího předsedu Pavla Sehnala, pozitivní a přínosný, je však zcela jiná otázka. Pavel Sehnal veřejně promluvil s Mikem a řekl, že viděl hodně jeho videí a že jsou super v tom, že se jedná o realitu a že je to super v tom, že cíle netuší, že jsou herci. Doufám, že jsem ho citoval přesně Usmívající se
Už zde je ale patrný první rozpor. Panu Sehnalovi je ne jen více jak 40 let ale také už přesáhl hranici padesátky. Že by muž takového věku nebyl schopen rozeznat cílený a destruktivní psychický teror od reality show, je vysoce nepravděpodobné. Navíc se na začátku videa jasně zmiňuje, jak moc mu u srdcí leží mladí lidé a jak chce něco dělat dobro všech. Muž s takovou empatií by měl být schopen si udělat vlastní úsudek o šikaně a terorizování jakékoli osoby, bez ohledu na to, jaké povolání vykonává (i kdyby to měl být zubař).
Co z tohoto faktu plyne? Dvě věci. Buď má i Pavel Sehnal vážnou poruchu osobnosti, nebo vše z toho, co ve videu řekl, bylo cílené a předem naplánované (technicky i lživé). Osobně se přikláním k druhé variantě, i když spojením s osobou Mike Pán naznačuje, že ani první možnost nelze vyloučit.
Nicméně, abych se vrátil zpět k tématu Mika Pán, krok zapojení jeho osoby do ODA není příliš promyšlený alespoň z krátkodobého hlediska, neboť jeho přítomnost možná přiláká pár tisíc čerstvých 18 letých, ale odradí pár desítek tisíc lidí, kteří Mika nemají rádi.

Jednotné dobro pro všechny
Co je dále zajímavé, je skutečnost, že Mike se začal ostře obouvat do předsedy strany ANO Andreje Babiše. Babiš je sice velmi kontroverzní figurkou, která působí ve vrcholné politice, nicméně, za svou politickou kariéru si vysloužil spoustu příznivců i odpůrců. Ať už ale vnímáte Andreje Babiše jakkoli, strana ANO má v současnosti nejlepší preference k vítězství ve volbách. Na rozdíl od Mikových analýz, já nevěřím tomu, že by ČSSD vyhrálo volby a to ani formou softwarových pirátů, kteří již mají výsledky předem rozhodnuté.
Na druhou stranu, Mike už delší dobu útočí právě proti Andreji Babišovi. Osobně si myslím, že za to může zavedení EET, které se dotklo i Mike Pána a Petra Kocourka, stejně jako všech podnikatelů v ČR. Ale jen Mike vnímá svou osobu tak nedotknutelnou, že tento zásah vnímá doslova osobně a je nutné s se pomstít.
Buďme upřímní, EET naštvalo spoustu lidí a právem. Výtěžnost na daních sice bude vyšší, ale ne o tolik, aby se systém EET vyplatil. Ale to je téma na úplně jiný článek, který nejspíše nikdy nenapíšu, protože mě osobně systém EET není sympatický, ale není mi ani proti srsti. Nakonec, drtivá většina podnikatelů se s tím naučila žít a lidem už taky nevadí, že dostávají papír i na blbou žvýkačku.
Mikova kampaň proti Babišovi začala Mikovým uvězněním. Pokud jste nesledovali videa, tady vám to shrnu. Mike předstíral, že byl uvězněn v cele předběžného zadržení, za bouračku. V následujících dnech Petr Kocourek zveřejňoval videa, ve kterých se snažil naznačit, že jeho uvěznění je objednáno Babišem, kvůli jeho kampani na AntiEET. Po pár dnech Mike přišel s tvrzením, že to byla jen blamáž a že šlo o účelnou ukázku toho, co si můžou politici dovolit v naší zemi. Jako příklad pak předložil člověka, který nežil v naší zemi ani v naší době, ale kterému se přesně tohle stalo.
A přesně tady se dá říct, že kampaň skončila, neboť skoro nikdo nepochopil, co vlastně bylo účelem této kampaně (možná to nepochopilo ani těch 5 právníků, co mu dávalo dohromady scénář k celé kampani, aby vše vypadalo co nejuvěřitelněji). Zda se jednalo o reklamní kampaň na produkt pojišťovny, AntiEET, které se velké oblibě netěší, nebo zda šlo o něco hlubšího s kompromitujícím obsahem proti Andreji Babišovi, je těžké říct. U Mika jsou možné obě varianty.
Dalších pár výlevů, které ve svých videích směřoval na adresu Andreje Babiše, bylo spíše prázdným vyzněním, až do Mikova posledního výstupu v XTV, který byl publikován dne 17. 8. 2017. Zde Mike jasně říká, že podal na Andreje Babiše trestní oznámení a také to, že Babiš si koupil všechny média, díky čemuž dělá z celé ČR nový komunismus, tedy abych to řekl správně, snaží se o cenzuru veřejného slova.
Že jde o nekalou kampaň proti straně ANO, je očividné, i když sám Mike říká, že to co dělá, je pro vyšší dobro celého národa. Zvláštní na tom je to, že překrucování a vytrhávání obsahu z kontextu je také forma cenzury, případně manipulace. Mike tedy podle jeho vlastních slov, dělá to stejné, co Babiš, tedy cenzuruje a překrucuje informace, které po té dává do svých videí. Není tohle také forma nového komunismu?
O tom, zda Babiš opravdu něco takového dělá, se vedou konspirace. Odpověď na tuto otázku však nechám na vás, neboť nemám zatím v plánu se tímto tématem zabývat. Průkazně ovšem vím, že Mike svá videa cenzuruje, což rozhodně není o moc lepší varianta.

Budoucí generace
Aby toho nebylo málo (myslím textu), pojďme se podívat ještě na další problematiku spojenou s Mikem Pánem. Tím problémem jsou jeho následovníci, tedy mladí lidé, kteří se v jeho veřejném projevu shlédli, a věří, že Mike je hrdina a chtějí ho napodobit.
Jedním z jeho obdivovatelů je, nebo alespoň byl, youtuber Ondrys JePan. Zašel dokonce tak daleko, že natočil motivační video o tom, že pokud chcete být Mike Pán, tak serte na to, co vám všichni říkají a buďte jím :D Nutno dodat, že klukovi nebylo více jak 15 let.
V současné době je video již smazané a sám autor si dnes už nejspíše přeje, aby tohle video nikdy nepublikoval. Pokud nemáte stejnou poruchu osobnosti jako Mike, tak vám kritika totálně rozdrtí koule. Běžný člověk totiž není schopen takovou negativní kritiku unést. Bohužel, internet si žije svým vlastním životem a reakční kanály jako Peta TV již stihli udělat reakci na tohle video. Kluk sice nebude nesmrtelný, ale jeho slova budou žít ještě dlouho.
Jsou však i horší případy, kdy si lidé chtějí na Mika hrát. Ať už se jedná o porušování dopravních předpisů, nebo snahy o poučování a školení policejních jednotek. Bohužel, realita je taková, že těmto lidem již bylo více jak 18 let a jsou plně svéprávní. Někteří si své jednání uvědomí později a omluví se, což zaslouží respekt. Jsou ale i tací, kteří opravdu věří tomu, že to co dělají, není buzerace a šikana, ale že je to zcela v pořádku a že právo je na jejich straně a že podají trestní oznámení.
Když jsem byl mladý s čerstvým řidičákem, bylo Mikovi tak 10 let, takže jsem o něm neměl ponětí. I tak jsem zkusil poučit policistku o tom, proč nemusím mít zapnutý bezpečnostní pás. Před pokutou mě zachránili jen konexe mých nadřízených. Později jsem viděl, co se stane, když člověk není připoutaný. Od té doby jsem se už nikdy nesnažil žádného policistu o něčem poučit a vždy si nejprve zapnu bezpečnostní pás.
Daleko horší je fakt, že překračování povolené rychlosti je značně nebezpečné, tím spíše pro mladé začínající řidiče, kteří neznají limity vozovky ani svého auta. Špatný pohyb vede k usmrcení. V lepším případě vlastního usmrcení. V tom horším usmrcení někoho jiného. Proč horší? Protože pokud přežijete, budete s tím muset žít i pak.
Sám Mike je nebezpečný, takže jeho napodobování nemůže přinést nic dobrého. Ačkoli je štěstí, že většina jeho fanoušků nemá volební práva ani řidičské průkazy, není to žádné výhradní bezpečí.

Mike není pán
Co říci závěrem? Mikael Oganesjan to nejspíše neměl v dětství snadné a příčina jeho poruchy mohla být i v rámci zneužívání někým z jeho blízkých. Na škole byl šikanován a vyřazen z kolektivů a nakonec neměl ani dobré studijní výsledky. To ale neznamená, že Mike je méně nebezpečný, než Adolf Hitler, nebo kdokoli jiný s touto poruchou osobnosti. Systém spoléhá na příčetnost běžných lidí, ale i ti mohou být snadno zmanipulovaní. Také si uvědomte, že Mike je unikátní člověk, žijícího ve státě, který jeho poruchu přiživuje hlavně tím, že jeho jednání ignoruje už v samotném zárodku, což ho posiluje v jeho vlastní představě o nedotknutelnosti.
Taktéž si uvědomte, že Mike se pohybuje na hranici existence. Nikdo ho neodsoudí, protože jeho psychická porucha je zjevná a analyzuje ji každá psychiatr. Nikdo ho však nepošle do blázince, neboť je svéprávný. A jeho rodiče mu také nevěnují tolik pozornosti, aby byli schopni zjistit a řešit tyto problémy. Mike je tedy osoba, o které se dá říct, že bude spojena se sociálním světem, dokud je smrt nerozdělí.

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama